Današnja sednica Skupštine grada Beograda je prva situaciju u kojoj Vučić ne može da formira vlast i to u gradu u kojem je rođen i koji mu je najbitniji, rekao je danas potpredsednik Narodnog pokreta Srbije Miloš Pavlović za Radio-televiziju Vojvodine.
„Oni bi vlast mogli da formiraju tako što će nekog da kupe, ali mislim da i Vučić sam zna da tako nema legitimitet i da se Beograd jasno opredelio“, izjavio je Pavlović.
To je očigledno i po tome što, kako je naveo Pavlović, gde god pokrenu projekat u Beogradu, izbije protest građana.
„Prvog marta isto neće imati većinu kao i danas, a koalicija Srbija protiv nasilja će učiniti sve da se ne konstituiše nelegitimna Skupština“, kazao je Pavlović.
Skupština grada Beograda ne može biti legitimna sa Srpskom naprednog strankom (SNS) i Socijalističkom partijom Srbije (SPS) zato što je većina građana glasala za liste koje su se deklarisale kao opozicione, a naročito ako bi se uračunali i glasovi opozicionih stranaka koje nisu prešle cenzus.
„Odbornici SNS i SPS su danas izvrnuli ruglu Skupštinu grada Beograda jer, čak i ukoliko nemate većinu, bilo bi normalno da se pojave i kažu da nemaju većinu i da će biti novi izbori“, ukazao je Pavlović.
On je istakao da je svestan da postoji malo vremena da se izborni uslovi srede u potpunosti, ali da opozicija mora da učini krajnje napore da se definišu i omoguće neki osnovni izborni uslovi.
„Najvažnije je da biračima kažemo da u Srbiji nemamo institucije i da su oni koji treba da nas zaštite od bilo kakve krađe ili nepravde, poput Ministarstva unutrašnjih poslova, aktivno organizovali i učestvovali u krađi izbora“, napomenuo je Pavlović.
I pored takvih okolnosti, objasnio je Pavlović, svi koji se bave politikom u opoziciji imaju dužnost da se u nedemokratskom uslovima bore za bolje izborne uslove.
„Mi bismo voleli da izbornu krađu istraže nezavisne i samostalne institucije Srbije, ali institucije su nam urušene i ne funkcionišu“, naveo je Pavlović.
On je predočio da bi javni tužilac mogao da, ukoliko bi želeo, utvrdi vrlo lako koliko je ljudi 2023. godine promenilo prebivalište za Beograd, a zatim gde ostvaruju zaradu i gde zaista žive.



