Изменама и допунама Закона о пресађивању људских органа отвара се простор за злоупотребе људским органима, а свесни смо да у Србији не сме да постоји ни пукотина у закону како је ова власт не би искористила за неке нечасне радње, упозорио је данас председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић у Скупштини Србије.
Алексић истиче да би се изменама садашњег закона ставило ван снаге све што је покојник одлучио током живота, без обзира на то да ли је имао донорску картицу или не, и одлука се измешта у руке његове уже или шире породице и етичких одбора у болницама, што би међу грађанима додатно нарушило већ ниско поверење у здравствени систем.
,,Да би се људи мотивисали да завештају своје органе, на томе треба да се ради. Али ви на томе не радите, него покушавате да законски направите аномалије које могу бити злоупотребљене. Поверење у здравство не постоји. И када чујем приче како је све супер и бајно, да ли ви људи живите у Србији? Они који имају новац можда и могу да се лече у држави Србији, они који немају, на жалост, осуђени су да се сналазе како знају и умеју”, навео је он.
Он објашњава да је здравство једна од најважнијих тема за грађане Србије и да не треба говорити паушално о овим стварима, што чине посланици владајуће странке када са теме трансплантације скрећу пажњу причајући о инвестицијама у здравство.
,,Требало би прво да погледате Нови Београд где постоје два дома здравља на 220.000 становника. Друго, није лоше да се граде клинички центри, али питање је ко ради ту, јер лекари одлазе. Верујете ли да су људи задовољни здравством и тиме што могу да виде? Мислите ли да могу да се лече? Па и ти лекари су у катастрофалној ситуацији. Бедне плате, катастрофални услови рада, зато и одлазе из Србије”, указао је Алексић.
Он наглашава да Српска напредна странка није успела да реши ни већ постојеће проблеме у здравству, међу којима су и листе чекања, па да је сулудо веровати да би нове регулације пресађивања органа функционисале у систему ком не функционише ништа.
,,Једино је добро то што грађани добијају највалитетније и најскупље вештачке кукове и колена. Знате зашто? Што је скупљи кук који се уграђује, то је већи проценат за оне који њиме тргују. И ви сада нас убеђујете да измене овог закона неће бити злоупотребљене за нечасне радње, као да ми не живимо у Србији и не видимо шта се дешава у здравству”, подвукао је Алексић.
Алексић наводи да се алармантно стање у здравству и корупција огледају и у томе што фирме попут компаније ’Магна фармација’ Јасне Станивук годинама добијају милијарде на тендерима и извлаче новац из џепова грађана Србије.
,,То је фирма која је за четири године добила 1.120 тендера, сваки дан по један тендер за здравствене институције у Србији. Вредност набавки је 40 милијарди евра. Они су заступници и ’Џонсон електрика’ и ’Сименса’, а раде тако што плате скенер или магнет за милион, па се вама то прода за два, јер не могу ’Џонсон електрик’ или ’Сименс’ сами да продају нешто него морају преко ’Магна фармације’. Јасна Станивук је 46. месту најбогатијих људи у региону, где је испред Новака Ђоковића, а жена тргује медицинском опремом и уређајима. Толико о корупцији”, закључио је Алексић.



