Алексић у Скупштини: Србија се задужује 4,6 милиона евра дневно, а терет дугова остаје будућим генерацијама

О томе у каквој се ситуацији налази Србија најбоље говори чињеница да се држава задужује за нових 5,7 милијарди евра, рекао је данас председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић на седници Скупштине Србије.

,,Од доласка актуелне власти 2012. године, просечно дневно задуживање износи око 4,6 милиона евра. Грађани треба да знају да се држава сваког дана задужује за тај износ. Посматрано по глави становника, сваки грађанин Србије, укључујући и децу, носи терет дуга од око 6.000 евра“, казао је он.

Алексић истиче да када говоримо о кредитима за „Србијагас“ и пројекте гасификације, једно од кључних питања у домену корупције и коруптивних механизама јесте начин на који „Србијагас“ спроводи гасификацију широм Србије и подсећа да је Државна ревизорска институција (ДРИ) 2024. године извршила ревизију пословања тог предузећа и констатовала да су пројекти гасификације, реализовани током претходних 15 и више година, спровођени мимо тендерских и законом прописаних процедура.

,,Постоји неколико фирми у Србији које годинама учествују у пословима гасификације -Миленијум тим, Промонт, Бобар Бешка, ДМ Инвест, Расина Енергогас и друге. То су компаније које су поделиле колач гасификације у Србији и које једне другима достављају понуде и учествују у пословима под условима који ограничавају стварну конкуренцију. То плаћају грађани Србије из задужења која сте предвидели на овој седници“, додао је Алексић.

Он подсећа да је један од последњих тендера за гасификацију спроведен у Ћићевцу, као и да су у том поступку учествовале поменуте фирме и додаје да је Расина Енергогас из Крушевца доставила понуду вредну 15,6 милиона евра, док је компанија Конвар, која није део тог клана, понудила да исти посао изведе за 8,3 милиона евра, што је готово двоструко мањи износ, али и да је на једног од чланова групе понуђача из Новог Сада вршен је притисак да се повуче из поступка, након чега је посао додељен Расина Енергогасу.

,,То што сада покушавате да манипулишете примером општине Трстеник не мења чињенице. Србијагас је у Трстенику, као и у многим другим градовима и општинама, спроводио пројекте гасификације. Међутим, док сам ја био председник општине, Трстеник је био једина општина у Србији која је довела гас до топлане без иједног динара из државног буџета, буџета Србијагаса или буџета локалне самоуправе“, навео је он.

Алексић наглашава да грађани Трстеника нису платили ниједан динар за тај пројекат, осим законом прописане таксе за прикључак коју су, као и сви други корисници, били у обавези да плате и додаје да је гасификација Трстеника реализована тек након његовог мандата, а финансирана је средствима Србијагаса.

,,Не обмањујте грађане и не покушавајте да чињенице замените бајкама и политичком пропагандом. На крају крајева, јавно позивам надлежно тужилаштво, Вишег јавног тужиоца и Високи савет тужилаштва да испитају све наводе који се односе на ове послове, да утврде да ли је било злоупотреба, корупције или незаконитог трошења јавних средстава. Нека надлежне институције утврде ко је и да ли је било кога оштетио, ко је радио у складу са законом, а ко није и да се коначно утврди истина“, поручио је Алексић.