Jakovljević: Revizija biračkog spiska nije ni započeta, nema spremnosti vlasti za bilo kakav pomak

Mediji sa nacionalnom frekvencijom i dalje su zatvoreni za predstavnike opozicije, dok uvid i revizija biračkog spiska nisu ni započeti ni dozvoljeni, iako su u pitanju dva najosnovnija preduslova za slobodne i demokratske izbore, pa ukoliko bi došlo do održavanja izbora pod ovakvim uslovima, oni ne bi bili demokratski i ne bi vodili ka vladavini prava, rekla je danas potpredsednica Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodna poslanica dr Ana Jakovljević.

Jakovljević je na javnom slušanju predstavljanja nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o jedinstvenom biračkom spisku u Novom Sadu podsetila da su na izborima koji su održani u decembru 2023. godine bili prisutni predstavnici ODIHR kao posmatrači koji su došli na poziv vlasti da vrše uvid u sprovođenje izbora.

,,Izveštaj koji je objavljen nakon izbora sadržao je brojne nepravilnosti koje su se dešavale tokom izbornog procesa. Četiri meseca kasnije, krajem aprila 2024. godine formirana je Radna grupa za unapređenje izbornog procesa u skladu sa preporukama ODIHR koje su godinama pre toga sugerisali i ponavljali i bila je sastavljena od predstavnika vlasti, opozicije i civilnog sektora”, dodala je Jakovljević.

Ona podseća da su predstavnici opozicije i civilnog sektora pripremili 25 predloga i kada ih je trebalo dostaviti, utvrđeno je nekoliko predloga za unapređenje izbornog procesa, između ostalog i predlog NPS koji se odnosi na glasanje van biračkog mesta i koji je u skladu sa preporukom ODIHR broj pet iz 2022. godine.

,,Predstavnici ODIHR predstavnici detektovali su da se na mestima gde se glasalo van biračkih mesta dešavalo da se ljudi uopšte nisu prijavili da tu glasaju, da je u kovertama bilo mnogo više listića i kao i druge nepravilnosti”, kazala je ona.

Jakovljević podseća da kada je došao trenutak da RG usvoji predloge koji mogu da unaprede izborni proces vladajuća većina se nije pojavila na sednici, kao i da su se ,,probudili” u oktobru kada su predloge dostavili, između ostalih i predlog o Komisiji za reviziju biračkog spiska.

,,Kako smo shvatili da se proces odugovlači, opozicija je postavila uslov da ni o jednom drugom predlogu neće glasati, dok se ne reši pitanje biračkog spiska i komisije. Imali smo dva predloga, Crtin po kome su trebala da budu po tri predstavnika vlasti, opozicije i civilnog sektora i predlog SNS sa pet predstavnika vlasti, tri opozicije i dva iz redova civilnog sektora. Opozicija je podržala Crtin predlog jer je najinkluzivniji i može da vrati poverenje građana u birački sistem”, dodala je Jakovljević.

Prema njenim rečima, podržavanje Crtinog predloga predstavlja pružanje ruke pomirenja koje bi bilo prihvatljivo građanima i kako bi shvatili da neko želi suštinski da unapredi proces izbora u Srbiji.

,,Ova dva pitanja ostala su nerešena i nikako nismo mogli da se usaglasimo. U decembru smo konačno glasali. Crtin predlog je imao sedam, predlog SNS osam glasova, dok je jedan bio uzdržan. U januaru je opozicija, koja je aktivno učestvovala u radu RG, napustila istu, a februara i predstavnici civilnog sektora. Svi mehanizmi su iscrpljeni, ništa nije urađeno i ne želimo da gubimo vreme. Sada smo dobili predlog poslanika, a ne ishod radne grupe”, podsetila je Jakovljević.

Ona kaže da je juče, posle dva meseca od podnošenja, konstatovana ostavka premijera i čitave Vlade i pošto se sada kao opcija pominju izbori, zapravo ništa od formiranja grupe nije urađeno na unapređenju izbornog procesa i dodaje da o tome svedoče i izveštaji EK koji se stalno pozivaju na vladavinu prava i fer i demokratske izbore, kao i da nema spremnosti da se bilo kakav pomak napravi.