Aleksić: Vlast beži kao đavo od krsta od sednice o KiM, jalova politika ostavila Srbe na milost i nemilost Kurtiju

Ustav definiše poziciju Kosova i Metohije u okviru Republike Srbije i dok je na snazi svaka druga priča je problematična, a najviši pravni akt mora da bude crveno slovo za jednu suverenu državu, rekao je danas za Radio-televiziju Vojvodine predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Miroslav Aleksić. 

Povodom nedavno održanog sastanka Srba sa KiM sa opozicijom, on ističe da će se formirati radna grupa čiji će zadatak biti da inicira dokumente za formiranje određenog tela i dodaje da je problem što nema institucionalne mogućnosti za formiranje takvog tela, ali da bi to bio odgovoran potez s obzirom da vlast rasprodaje sve nacionalne interese poslednjih 12 godina na teritoriji KiM, ali i građane tako da nema drugog do borbe i pružanja otpor svih koji drugačije misle u odnosu na vlast.

,,NPS je 24 sata na raspolaganju Srbima sa KiM. Vrlo brzo ću otići tamo da razgovaram sa Srbima, kao što sam radio i ranije. Oni su sve svesniji da su ostavljeni od strane režima Aleksandra Vučića i da moraju da traže podršku na drugoj strani. Učinićemo sve što možemo za njih, pre svega za njihovu bezbednost i uslove života”, kazao je Aleksić.

Prema njegovim rečima, zahtev za održavanje vanredne sednice sa temom KiM ujedinio je opoziciju, a njih 90 je potpisalo inicijativu i predložen je zakon koji znači da će vlast imati obavezu da pre svake runde pregovora u parlamentu definiše pregovaračku platforma, kao i da se nakon pregovora sazove sednica na kojoj će biti podnet izveštaj o čemu se razgovaralo.

,,Da se tako radilo poslednjih 12 godina sve bi bilo drugačije. Vlast ne želi da institucionalizuje temu, ne želi okvir i crvene linije koje će postaviti Skupština Srbije, nego su trgovali za stolom kako su mislili da treba, a posledica toga su svi dosadašnji sporazumi, od prvog i drugog Briselskog sporazuma, preko Francusko-nemačkog, Ohridskog i drugih. Siguran sam da većina opozicionih stranaka nikada ne bi prihvatila priznavanje nezavisnosti i članstvo KiM u UN”, dodao je on.

Aleksić naglašava da je Srbija u situaciji da je sve predato, kao i da su obrisani tragovi naše države sa teritorije KiM u prethodnih 12 godina i dodaje da smo predali sve, od nadležnosti, pa više nemamo opštine i zastave, imamo samo građane koji tamo žive i jedino što možemo da uradimo je da se izborimo za njihovu bezbednost i uslove života, jer oni ne smeju da budu predmet progona.

,,Za pregovaračkim stolom moraju da se traže garancije za naše ljude, ali ne kao što Aleksandar Vučić sazove sastanak u Raški gde Srbima sa KiM kaže da niko neće loviti Srbe kao zečeve, pa se upravo to i dogodi ili se desi Banjska koja potpuno poništi pozicije Beograda u tim razgovorima. Ovde se radi o neodgovornoj politici. Ljudi koji žive na KiM treba da nam daju smernice šta da radimo, jer je dosadašnja jalova politika države njih ostavila na milost i nemilost Aljbinu Kurtiju”, rekao je on.

On kaže da Srbi sa KiM više ne veruju vlasti, jer sve što su im do sada govorili dovelo je do toga da budu na ulici i dodaje da ljudi koji vode Srbiju nemaju nikakvu suverenost i pod znakom je pitanja suverenitet Srbije, ali da nije samo Kurti taj koji sprovodi teror već je to radila i vlast iz Beograda kroz Srpsku listu, jer je tamo gospodar prvi do Vučića kada su u pitanju sastanci o KiM bio Milan Radoičić koji je prvi vršio pritisak da ljudi prihvate sve odluke koje proizilaze iz sporazuma, da ćute i da predsednik brine o njima.

,,Sa druge strane je Kurti sprovodio svoju politiku i tihi egzodus gazeći naše ljude poslednjih 12 godina jer ih vlast nije štitila. To samo govori u prilog tome da su u pitanju privatni pregovori Vučića i Kurtija. Ono što nismo izgubili za vreme NATO bombardovanja izgubili smo u 12 godina vladavine SNS, koja je predala u miru ono što nismo izgubili u ratu”, dodao je on.

Aleksić ističe da konsenzus ne postoji upravo jer je vlast podelila društvo i političke aktere i da bismo došli do društvenog, nacionalnog konsenzusa na tome mora da se radi, a ne postoji volja ključnih donosilaca odluka, jer tada bismo imali jasne crvene linije državne politike i dodaje da stav NPS je da nema priznanja KiM i nema članstva u UN, kao i da je potrebno napraviti ozbiljnu platformu za dalje razgovore i podršku ljudima koji žive na KiM.

,,Srpska lista je u jako velikoj meri odgovorna za situaciju u kojoj se nalazimo, odmah posle ljudi koji vode državu. Vlast beži kao đavo od krsta od institucionalnog okvira, jer im ne odgovara, kao i od sednice o KiM koja će biti tek polovinom decembra”, kazao je on i dodao da kada je u pitanju sednica o litijumu koja je danas trebala da bude održana na snazi je veliko ponižavanje građana Srbije i besramno ponašanje vlasti.

On kaže da su vlast i Ana Brnabić danas pokazali svoje pravo lice neodržavanjem sednice o litijumu, čime su prevarili građane i dodaje da je u pitanju igra vlasti i mnogo veći projekat od pukog rudarenja, kao i da će u narednim danima održati konferenciju gde će predstaviti rad Rio Tinta u drugim zemljama, posebno u Gvineji, gde je ta kompanija zajedno sa određenim organizacijama praktično dovela do promene vlasti.

,,Rio Tinto je pod istragom Amerike i Velike Britanije i postoji čitava mreža. U pitanju je velika hobotnica svetskih kapitalista. Naša vlast pokazuje da je ucenjena ili da nekome nešto duguje. Prošle nedelje sam bio u Boru gde Kinezi rade šta hoće. Kompanija Ziđin je dobila mogućnost da 2.000 hektara poljoprivrednog zemljišta uknjiži na sebe. U pitanju je najveće nalazište bakra i zlata u Evropi i jedno od najvećih na svetu sa procenjenih 14 miliona tona bakra i 300 tona zlata, odnosno 140 milijardi evra”, kazao je on i dodao da Rio Tinto neće moći ništa da uradi u Srbiji sve dok je građana na ulici.