Politika ove vlasti je tokom poslednjih 12 godina poljoprivredu sistemski gasila i uništavala, a sada pokušavaju da se obračunavaju sa poljoprivrednicima umesto da ih podstiču i da im pomažu, rekao je danas predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Miroslav Aleksić na sednici Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodosnabdevanje u Skupštini Srbije.
Kada je u pitanju Zlatko Kokanović, on ističe da je nepoznato lice podnelo anonimnu prijavu protiv njega 18. jula ove godine, da bi nakon dva dana inspekcija postupila po toj prijavi i dodaje da nije znao da su toliko efikasni u Ministarstvu poljoprivrede, pošto se žale da imaju malo inspektora, ali kada stigne prijava, pa još protiv nekoga ko se bori da odbrani svoju zemlju od rudnika i Rio Tinta, ekspresno izlaze inspektori na teren, a isti je slučaj i sa Predragom Veljkovićem.
,,Inspekcija koja je otišla kod Zlatka Kokanovića naložila mu je da napravi bazen za skladištenje stajnjaka, što je i uradio. Kontrolna inspekcija je 22. oktobra izašla u nadzor i konstatovala da je napravio to što se od njega zahtevalo, a ipak je 4. decembra stavljen u pasivan status. U rešenju se nigde ne navodi da je uradio šta je traženo od njega već da nije u skladu sa pravilnikom”, kazao je on.
Aleksić ocenjuje da će vlast zbog svoje represije imati sve veći otpor i poljoprivrednika i drugih građana Srbije, kao i da svi ispred Ministarstva poljoprivrede treba da nose večnu sramotu od dana kada je ministar poljoprivrede rekao da podržava da se obradivo poljoprivredno zemljište pretvara u rudnik.
,,Pričate o Evropi i Holandiji. Po čemu da se poredimo sa njima? Govorim na ovom odboru već godinama da 30 posto budžeta izdvajaju u Evropi za poljoprivredu. Holandija je drugi izvoznik u svetu hrane, posle Amerike. Za to sam da se poštuju pravila i propisi, a ne da izmišljate kao u slučaju Zlatka Kokanovića. Politička odmazda i šikaniranje ljudi samo zato što imaju svoj stav i ne podržavaju vlast je sramota”, dodao je on.
On naglašava da je njegov predlog da se svima omogući da otklone nedostatke, da se sve predloženo stavi van snage i da odbor napravi zaključak, a odgovornost mora da bude na onima koji sprovode agrarnu politiku.
,,Čekate da vam predsednik države kaže šta da uradite. Gde ste tu vi i gde su institucije? Zahtev poljoprivrednika koji blokiraju je jasan – da ministar Martinović, predsednik ovog odbora Rističević i premijer podnesu ostavke, jer znaju ko je kreator poljoprivredne politike u prethodnih 10 godina”, zaključio je Aleksić.



