У српском здравству постоји озбиљан проблем недостатка кадрова, како доктора тако и кадрова средњег образовања и потребна је озбиљна реформа, пре свега конкурентност здравствених осигурања, јер ће се на тај начин квалитет посла побољшати, рекла је данас за телевизију Инсајдер народна посланица Народног покрета Србије (НПС) и бивша директорка ГАК ,,Народни фронт” Снежана Ракић.
,,Мора јасно да се повуче граница и да се докторима који раде у државним болницама да адекватна зарада и да не могу да раде приватно, свиђало се то некоме или не. У Немачкој као консултанти могу да раде људи који имају одговарајуће квалификације и могу чак и да закупе делове болнице, а директор здравствене установе никада није из болнице из које је поникао”, истакла је Ракић.
Говорећи о пресељењу болнице ГАК ,,Народни фронт” на другу локацију, Ракић каже да је својевремено новац набављен, одређено је земљиште близу болнице Бежанијска коса и додаје да је 2017. године престала да буде директорка и тада је идеја заустављена, али је овог лета поново ревитализована, када је дошло до немогућности хлађења болнице.
,,Када имате стару инсталацију не можете да постављате нове клима уређаје, јер може да дође до озбиљног проблема. Испало је да се нико никада тиме није бавио и да ће се направити нова болница. Знам да је један део средстава искоришћен за набавку нове опреме. Не знам шта се дешавало након што сам напустила болницу, али иницијатива је постојала и било је новца да се изградња заврши”, објаснила је она.
На питање да ли постоји притисак на стручњаке који раде у јавном сектору уколико се политички изјасне, Ракић истиче да су људи одлазили у приватни сектор, приватне универзитете и иностранство и додаје да су последице тога партијски послушници на руководећим местима.
,,Група нас који смо отишли са Медицинског факултета без икаквог поздрава указивали смо шта ће се десити. Болнице су остале без средње генерације која је сада требала да учи нове генерације, јер да направите доброг доктора, потребно је 10 година. Многи професори су напустили Медицински факултет, због чега су студенти остали без едукатора. Нису они криви, већ је систем заказао и нема ко да их едукује”, казала је она.
Када су у питању проблеми у здравству, Ракић истиче да данас директор мора да буде менаџер, особа која је прошла здравствени менаџмент и може да сагледава проблеме болнице и додаје да је највећи проблем државног здравственог система одлазак људи из болница, партијско запошљавање и партијски кадрови на челу болница.
,,Годинама апелујемо да је потребно отворити већи број мањих породилишта где ће бити максимално од 2.000 до 2.500 порођаја, јер је другачије када су у болници дневно три или четири порођаја, него 30 или 40. Приватни систем је од овога потпуно независан, а државни не користи своје могућности које му даје приватни систем. Различити су аршини и то је проблем”, нагласила је Ракић.
Ракић објашњава да акушерско насиље подразумева укидање протокола који су ригидни, као и да је потребно поштовање кодекса понашања у здравственој установи, као и да је за функционисање тога одговорна само једна особа, а то је директор болнице.
,,Србију је напустило 800.000 најобразованијих људи са својим породицама. Сваке године број порођаја опада. Почетком 2000. године било их је 80.000, а данас смо на 62.000. То су врло забрињавајући демографски подаци. Људи морају да се мотивишу да остану овде, да им се омогући да раде и да им се пружи сигурност”, закључила је Ракић.