Ракић: Болнице које не могу да обезбеде адекватне услове за пацијенте, не би смеле ни да раде

Болнице које не могу да обезбеде адекватне услове рада, посебно у време елементарних непогода, боље и да не раде док се ситуација не промени, што свакако и закон подржава, рекла је данас за телевизију Нова народна посланица Народног покрета Србије (НПС) и бивша директорка ГАК ,,Народни фронт” Снежана Ракић поводом изјава трудница које се налазе у тој здравственој установи у којој не раде климе.

,,Водила сам болницу четири године и тада није било тих проблема у оволикој мери, јер је претходни директор обезбедио климатизацију у целој болници. Та зграда је јако стара. Од мене је потекла иницијатива да се болница пресели на другу локацију, што ни до дана данашњег није урађено”, истакла је она.

Говорећи о сукобу између приватног и државног лечења, Ракић истиче да нису сва приватна лечења иста и да постоје развијени приватни здравствени системи који су направили уговоре са осигурањима и подразумевају испуњавање одређених услова, а један од њих је акредитована здравствена установа.

,,Постоји велики број приватних ординација које су наслоњене на болнице као што је Народни фронт или други велики системи. Великом здравственом систему не требају консултанти из државних болница, док мале приватне ординације запошљавају докторе, сестре, спремачине чиме се урушава хијерархијски однос у болници, јер вам је најважнији онај ко вас плаћа. То је направљено да би се надокнадила разлика у плати коју би један лекар специјалиста морао да има”, казала је она.

Према њеним речима, овакав начин рада потпуно је урушио хијерархијски систем болнице, као и хијерархију рада породилишта, као и да је у време када је била начелница у ГАК ,,Народни фронт”, било присутно да су доктори радили и ту и приватно, али да су морали да имају дозволу о допунском раду, што подразумева испуњавање комплетне квоте рада у државној болници, на основу чега се на годину дана добија дозвола о допунском раду.

,,Некада је постојао начелник породилишта који је био главни дежурни, а данас је то постало толико транспарентно да или имате порођај који се води или царски рез, треће не постоји. Када статистички погледате колики је број акушерских операција, завршених порођаја вагиналним путем, најлакше је урадити царски рез и то има своју економску цену”, додала је она.

Она наглашава да држава мора докторе који раде у државном систему да плати како треба, а не да им гледа кроз прсте и да им допушта рад у разним видовима приватне праксе, како би они на тај начин надокнађивали своје финансијске потребе.

Говорећи о случају у КБЦ ,,Звездара” где се од пацијенткиње тражило да потпише документ којим се болница ослобађа одговорности уколико дође до било каквих компликација и да се она одриче могућности да касније тужи здравствену установу, Ракић наглашава да у Закону о здравственој заштити све пише.

,,Тај папир не може да одриче болницу од одговорности ако се нешто деси и у питању су ствари које су формално-правно неутемељене и у сукобу су са Законом о здравственој заштити”, додала је она.