Ivanović: Nakon 12 godina nasilja i haosa, nemamo pravo da ovu utakmicu posmatramo sa tribina

Ivanović Novi magazin

Bićemo na terenu 2. juna i borićemo se, jer nakon 12 godina institucionalnog nasilja i haosa, nemamo pravo da ovu utakmicu posmatramo sa tribina, rekao je narodni poslanik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Aleksandar Ivanović u intervjuu za Novi magazin.

„Uvek biram borbu, to je verovatno stvar mentalnog sklopa i karaktera, pa spram ambicija i temperamenta čovek bira grupaciju ljudi kojoj će pripasti i glasa za određenu političku ideju i opciju. To je i sada slučaj”, naveo je on.

Govoreći o bojkotu izbora iz 2020. godine, Ivanović ističe da se ne mogu ponavljati iste stvari i identičan scenario, a očekivati drugačiji rezultat i dodaje da se nešto mora promeniti, makar taktika naposletku bila pogrešna.

„Za leđima nam je bojkot iz 2020. godine kada je glavna argumentacija bila da će vlast da izgubi legitimnost, pa će šest meseci kasnije biti primorani da respišu izbore. To se nije desilo, već su otišli korak dalje, formirali većinu, menjali Ustav, zakone, donosili odluke, budžete, trošili novac građana, a nigde im nije osporen legitimitet“, kazao je on.

Ivanović ocenjuje da je borba jedina opcija i da niko ne može očekivati da će se Aleksandar Vučić ili bilo ko iz njegove opcije jednog dana probuditi i reći da su preterali sa biračkim spiskom i da treba organizovati fer izbore i odmeriti snage u demokratskom procesu.

„To se neće dogoditi. Oni se ne opredeljuju za demokratiju ili protiv nje, već za zatvor ili slobodu. Motiviše ih profit i izbore prave da bi ostali na slobodi, jer su svesni šta su sve radili za ovih 12 godina, šta se sve nagomilalo i da neko za to mora da plati ceh“, dodao je Ivanović.

Prema Ivanovićevim rečima, od 2012. godine SNS i SPS su imali 78 odbornika, nakon čega su pali na 72, pa na 56 i na kraju na 54, što je jasan pokazatelj da ih Beograđani neće.

„Sve što se prikazuje kao sila koja kontroliše naše živote nije neranjiva. Još jača je unutrašnja poruka onima koji izvode marifetluke sa izborima i biračkim spiskom. Kad im se saopšti da je Vučić izgubio izbore u sedan beogradskih opština i ko zna koliko još u unutrašnjosti, a u međuvremenu gleda hapšenja u Crnoj Gori, ne može da ne pomisli šta će biti sa njim kada brod počne da tone. Tog trenutka se njegova piramida ruši“, dodao je on.

Kada je u pitanju kosovsko pitanje, Ivanović kaže da je Aljbin Kurti nakon Banjske dobio moć da sve snage koje su mu na raspolaganju koristi za odbranu protiv terorizma, kao i da je usledilo masovno iseljavanje ljudi sa severa „Kosova”.

„Radoičić je priznao da je naoružavao ljude, izveo akciju u kojoj je ubijen kosovski policajac i stradalo još troje naših ljudi. Nakon dva sata razgovora u tužilaštvu

obilazio je beogradske restorane i šetao se po Kopaoniku. Čime je zaslužio takav tretman? Deluje mi da ništa nije slučajno i da je pre 10 godina dogovoreno. Bojim se da ništa nećemo saznati dok ovaj režim ne padne“, rekao je on.

Govoreći o ubistvu Olivera Ivanovića, čiji je bratanac, on naglašava da odbija da prihvati da nikada neće biti razrešeno, ali i da se plaši da do toga neće doći pre nego sadašnji režim padne i profesionalci zauzmu pozicije.

„Milana Radoičića koji se dovodi u vezu sa atentatom, predsednik Srbije je abolirao na konferenciji za štampu. Po kom zakonu je to taj pravnik učinio? A ako smo imali neku dilemu, posle Banjske je više nemamo. Oliver je, nažalost, uzalud upozoravao“, zaključio je Ivanović.