U Srbiji je na snazi podmukla akcija aktuelnog režima koji je prepoznao sve slabe tačke još Miloševićeve vladavine, a onda su posle 2000. godine ponovo analizirali šta treba uraditi da bi se uspostavila sadašnja situacija, rekao je danas predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Miroslav Aleksić na tribini nedeljnika Vreme ,,Pravda za politiku” u Gornjem Milanovcu.
,,Uradili su nekoliko stvari. Prva stvar je što su 2014. godine doneli set medijskih zakona, sproveli tzv. privatizacija medija, stavili sve bitne medije pod svoju kontrolu i počeli da prave narativ i kreiraju svest u društvu. Učinili su sve da rasture političke stranke i naprave gomilu malih, upirući prstom u sve ljude koji su protiv njih”, kazao je on.
Aleksić ističe da su nakon svega toga počeli da prave narativ da je politika loša, kao i da se svi koji se bave politikom loši, osim njih, kako bi građanima ogadili tu temu, ali i svakom čoveku koji je nezadovoljan i dodaje da smo danas država bez institucija, u kojoj nema vladavine prava, policije, sudstva, tužilaštva, kazni i pravde.
,,Kada u državi nemate pravdu i institucije tada grupa pojedinaca koja danas upravlja Srbijom može da radi šta hoće. U takvom stanju moramo pokazati zrelost i svest kao društvo i nacija. Naša je obaveza da se suprotstavimo svemu što se dešava, jer to ozbiljno ugrožava našu budućnost i perspektivu naše zemlje”, dodao je Aleksić.
On naglašava da su grupe građana proizvod ovakvog stanja u društvu koje ne stoje sa strane i žele nešto da promene u svojim sredinama i dodaje da tamo gde ne postoje nema ih jer država sistematski sve rastura.
,,Siguran sam da u BIA postoji bar jedna kancelarija za svaku opozicionu stranku. Na društvenim mrežama koje su postale jedini kanal za komunikaciju vlast širi narativ protiv opozicije i njenih političara i gura nas u potpunu stranputicu. Ako nema političkih stranaka da artikulišu nezadovoljstvo i pokrenu neku priču možemo da očekujemo samo revoluciju”, istakao je on.
Prema njegovim rečima, i dan danas živi u Trsteniku sa svojom porodicom i u politiku nije ušao da bi se zaposlio ili izvršio neki svoj interes, već zbog toga što u njegovom selu, u kome mu i sada žive roditelji i brat, nije bilo vode tokom leta, pa se u MZ kandidovao kako bi rešio taj problem.
,,Bez politike ne može da se reši ništa. Politika odlučuje i kolika će biti cena goriva, kakve će biti plate u prosveti, da li ćemo graditi stadion ili pomagati siromašne, ali i da li će se otvoriti rudnik litijuma u Jadru”, dodao je Aleksić.
Aleksić ističe da su mladi pokretači i predmet opstrukcije i da svi zajedno treba da učinimo da se negativna nota i konotacija sa ,,odvratnih političara opozicije” skine i dodaje da je u današnje vreme hrabrost biti opozicioni političar, kao i da zajedno sa svojim porodicama prolaze ozbiljnu golgotu, a samo je pitanje vremena kada će neko da strada, kao što je Oliver Ivanović.
,,Kada budu počeli da gube vlast, što će se i dogoditi u nekom narednom periodu, tada će biti najopasnije. Koriste sva moguća sredstva da se suprotstave gubitku vlasti, jer je za njih to gubitak slobode”, rekao je on i dodao da je NPS na sednici Glavnog odbora stranke u junu usvojio Deklaraciju za promenu izbornog sistema kako bi se imenom i prezimenom glasalo za kandidate čiji bi izbor zavisio od volje građana.
,,Ne može jedan čovek da bude kandidat za sve. Treba oduzeti moć političkim liderima i prebaciti je u ruke građana. To bi bilo blagotvorno za državu i društvo. Svi smo deo zajedničkog fronta i otpora, ali i odgovorni za ovakvo stanje u državi i na nama je da se potrudimo da uradimo sve da iz njega izađemo”, dodao je Aleksić.
On kaže da se ne može menjati sistem sa ljudima koji su ga razorili, već su nam potrebni novi ljudi koji žele drugačiju Srbiju i dodaje da ne možemo odbiti ljude koji su bili samo glasači, odnosno koji su bili zavedeni i pogrešili i njih ne treba satanizovati, jer nisu aktivni nosioci sistema.
,,Da bismo se ujedinili moramo da imamo šta da ujedinimo. Političke stranke između izbornih ciklusa treba da rade na jačanju svoje organizacije i da svuda u Srbiji imamo ljude koje će se uključiti, kao i dobru kampanju, a kada izbori budu na vidiku sesti za sto i napraviti dogovore. Moramo da se suprotstavimo SNS mašineriji i diktaturi tako što ćemo motivisati ljude da daju svoj doprinos”, rekao je Aleksić.
Aleksić podseća da ne postoji nijedna politička stranka u Srbiji koja nije izašla na izbore u nekom gradu ili opštini i ako bi se bavili time i terali nekoga da se izvini zbog toga, onda bi svi to mogli da rade, a na greškama treba učiti, ali i gledati u budućnost, jer pravljenje raskola među ljudima potpiruje režim.







