Годину и по дана након трагедије у Новом Саду, Србија се суочава са дубоком кризом институција, недостатком одговорности и падом поверења грађана у систем, рекла је данас потпредседница Народног покрета Србије (НПС) и народна посланица др Ана Јаковљевић на дебати под називом ,,Функционисање демократских институција у Србији“, која је одржана у оквиру заседања Парламентарне скупштине Савета Европе у Стразбуру.
Јаковљевић истиче да је урушавање надстрешнице у Новом Саду, у којем је живот изгубило шеснаест људи, а једна млада жена остала трајно инвалид, разоткрило дубоку институционалну кризу у Србији и уместо да спроведу брзу и независну истрагу како би се утврдила пуна одговорност, власти су покушале да избегну одговорност.
,,Као одговор на то, грађани су почели свакодневно да одају пошту жртвама шеснаестоминутним ћутањем у 11.52 часова, тачно у време када се трагедија догодила. Након што су студенти нападнути током једног од мирних окупљања, од стране функционера Српске напредне странке, настао је студентски покрет који је убрзо прерастао у највећи талас грађанских протеста у новијој историји Србије“, казала је она.
Она указује да током протеклих годину и по дана, грађани захтевају правду и одговорност, док је реакција власти постајала све репресивнија, те су демонстранти били изложени насиљу, незаконитим привођењима и застрашивањима, док је истовремено нарушена аутономија универзитета, а професори и наставници суочавали су се са последицама због подршке својим студентима.
,,Посебну забринутост изазивају озбиљне оптужбе да је током масовног протеста 15. марта против демонстраната употребљено звучно оружје. Уместо да се спроведе независна истрага како би се утврдиле све чињенице и одговорност, јавност је суочена са порицањем и покушајима пребацивања одговорности“, додала је Јаковљевић.
Јаковљевић наглашава да су истовремено, међународни посматрачи у више наврата указивали на озбиљне неправилности у изборном процесу у Србији, као и да куповина гласова, притисци на бираче и злоупотреба државних институција настављају да подривају поверење грађана у демократију.
,,Извештај о којем данас расправљамо представља објективну процену стања у Србији. Иза његових налаза стоје људи који се боре за темељне демократске вредности. Србија је земља слободномислећих грађана који захтевају правду, независне институције и владавину права. Упркос притисцима са којима се суочавају, дубоко верујем да ће ове вредности на крају превладати. Ваша подршка тим вредностима истовремено је и подршка принципима на којима почива Савет Европе“, закључила је она.
Парламентарна скупштина Савета Европе размотрила је функционисање демократских институција у Србији и усвојила резолуцију у чијем је нацрту изражена забринутост због одсуства дијалога власти и опозиције, ризика по независност правосуђа, корупције, претњи слободи удруживања и изражавања, као и због контроле медија. У нацрту резолуције истакнут је позив властима да уложе континуиране напоре да поштују све обавезе које произилазе из чланства Србије у Савету Европе.
Дебата о Србији део је летњег пленарног заседања, које је почело јуче, а траје до 26. јуна.



