Pokrajinska premijerka Maja Gojković sedi u istoj fotelji, kao da se nije dogodio pad nadstrešnice u Novom Sadu, kada je 16 ljudi izgubilo živote i to je ogledalo ove vlasti, rekao je danas predsednik pokrajinske poslaničke grupe Narodnog pokreta Srbije (NPS) Stanko Pužić na sednici Skupštine AP Vojvodine.
Govoreći o Fondu za evropske poslove i razvoj AP Vojvodine, on naglašava da NPS nije protiv evropskih integracija i da Vojvodina ima ogroman potencijal da, kroz saradnju sa EU fondovima, razvija poljoprivredu, infrastrukturu, obrazovanje i kulturu, ali da je problem u načinu kako se taj potencijal koristi.
,,Fond je osnovan da bude most između naših gradova i sela i evropskih izvora finansiranja, da pomogne lokalnim samoupravama da pripreme projekte, da osnaži mala i srednja preduzeća, da uključi škole, ustanove kulture, zadruge i civilni sektor. Međutim, umesto efikasnog i funkcionalnog sistema podrške, imamo aparat koji proizvodi papire, a ne rezultate. U izveštaju o radu Fonda za 2024. godinu stoji da je učestvovao u 17 projektnih predloga u fazi evaluacije, ukupne vrednosti preko 30 miliona evra i da je ušao u devet projekata u implementaciji, vrednih još 13 miliona evra”, rekao je Pužić.
On ocenjuje da na papiru to deluje impresivno, ali da Fond mora da objavi precizan pregled teritorijalne raspodele podržanih projekata, kao i gde tačno ide novac i pomoć, da li se ravnomerno razvija cela Vojvodina ili samo veći centri i dodaje da je neophodno otvaranje regionalnih kancelarija u svakom okrugu Vojvodine, kako bi opštine mogle da računaju na konkretnu pomoć, a ne da putuju do Novog Sada po savet.
,,Ako Fond ne može da obezbedi da evropski novac dođe i do najmanjih opština, ko onda može? Ako vam je lakše da sarađujete sa Briselom nego sa Banatskim Karlovcem, onda nešto ozbiljno nije u redu. Kada je u pitanju razvoj, ne možemo zanemariti ono što nas sve potresa, a to je izostanak odgovornosti tamo gde je ona najpotrebnija. Ako nema odgovornosti, neće biti ni poverenja, a ako nema istine, mi ćemo je izneti jer Vojvodina ne zaboravlja i zna da zaslužuje bolje”, dodao je on.
Kada je u pitanju godišnji izveštaj pokrajinskog zaštitnika građana za 2024. godinu, on kaže da ta institucija treba da bude garant pravne sigurnosti, zaštite građanskih sloboda i poštovanja ljudskih prava svih građana Vojvodine i dodaje da se iz izveštaja jasno vidi da postoji ozbiljna razlika između deklarativnih ciljeva i realnosti koju građani svakodnevno doživljavaju.
,,Građani nam se žale svakodnevno da nemaju efikasnu zaštitu kada su njihova prava ugrožena, posebno u manjim sredinama koje su udaljene od Novog Sada. Posebno je zabrinjavajuće što se veliki deo aktivnosti ombudsmana svodi na formalne sastanke, protokolarne posete i promotivne aktivnosti, dok građani ostaju bez stvarne podrške u teškim situacijama. Poseban akcenat u izveštaju je na pravima nacionalnih manjina, ali nam nedostaju konkretni dokazi u kojoj meri su ove zajednice zaista zadovoljne i koliko se osećaju zaštićeno u stvarnom životu”, kazao je on.
Prema njegovim rečima, u izveštaju je primetan nedostatak konkretnih inicijativa i jasnih reakcija ombudsmana u ključnim trenucima kada su prava građana bila ozbiljno ugrožena.
,,Jedan od najozbiljnijih primera je tragedija urušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu u kojoj je život izgubilo 16 ljudi, naših sugrađana. Mi u Narodnom pokretu Srbije smo očekivali da će ombudsman odlučno reagovati, pokrenuti sopstvenu istragu, zahtevati transparentnost i odgovornost vlasti. Još ozbiljnije je pitanje političke neizvesnosti ove institucije. Ombudsman bi trebalo da bude nezavistan, iznad dnevne politike i partijskih interesa. Međutim, Dragana Ćorić je svojim nedavnim postupcima ili nepostupcima ozbiljno je dovela u pitanje princip političke nepristrasnosti, iskazujući naklonost prema režimu”, dodao je Pužić.
Pužić je upitao kako građani mogu očekivati zaštitu od osobe koja javno izražava političke simpatije prema aktuelnoj vlasti i dodao da se takvim postupcima ozbiljno narušava poverenje u instituciju Pokrajinskog zaštitnika građana, koja mora biti potpuno nezavisna i spremna da dosledno i hrabro reaguje na svaki slučaj kršenja prava građana, bez obzira na političke posledice.
,,Naši sugrađani zaslužuju ombudsmana koji će biti istinski zaštitnik svih građana, nepristrasan i dosledan u svojoj ulozi, dok sve drugo znači izdaju osnovne ideje te institucije i gubitak poverenja građana u sistem zaštite i ljudskih prava. Narodni pokret Srbije poziva na hitno preispitivanje rada pokrajinskog ombudsmana i povratak osnovnoj misiji zaštite prava svih građana i rešavanje njihovih problema, jer zaštitnik građana mora biti istinski korektiv vlasti, a ne njena produžena ruka”, zaključio je on.



