NPS Bor: Vlast ubeđuje narod da je Bor vazdušna banja, ali arsen i kadmijum su izvan svih dozvoljenih granica

Pozivamo sve one koji prećutkuju Studiju „Batuta“ o ekološkoj slici Bora i mesečne i godišnje izveštaje o kvalitetu ambijentalnog vazduha u Boru da dođu i budu makar mesec dana u ovoj ,,vazdušnoj banji” i nadišu se našeg vazduha.

Mogu da obiđu i obližnju Nikoličevsku banju koja je ostala bez tople vode, te Crni Timok koji planiraju da stave u cevi, isečene šume na Crnom vrhu, sve pliće Borsko jezero, degradirana zemljišta, nova rudarska jalovišta, topionicu i mnoge druge objekte koji nemaju upotrebnu dozvolu.  

Izveštaji o kvalitetu ambijentalnog vazduha u gradu Boru, bilo mesečni ili godišnji, pokazuju da se Borani i dalje truju. Očigledno je da i na silu donet kratkoročni akcioni plan ne daje adekvatne rezultate i da je on samo dokument kojim je lokalna vlast htela sebe da opere od krivice za saučesništvo u narušavanju zdravlja Borana. firmu Ziđin interesuje profit, lokalnu i republičku vlast opstanak po svaku cenu i tu su se njihovi interesi poklopili.

Godišnji izveštaj o kvalitetu ambijentalnog vazduha u Boru za 2024. godinu pokazuje da je u suspendovanim PM10 česticama srednja godišnja koncentracija arsena bila iznad zakonom dozvoljene vrednosti (6 ng/m3) na mernim mestima u gradu: Gradski park (16,8 ng/m3), Institut (6,8 ng/m3) i Jugopetrol (42 ng/m3), pri čemu je na mernom mestu Jugopetrol maksimalna izmerena vrednost iznosila 471,1 ng/m3 vazduha, što iznosi više od 78 puta od zakonom dozvoljene srednje godišnje vrednosti. U Gradskom parku je maksimalna izmerena vrednost iznosila 104,4 ng/m3 vazduha što iznosi više od 17 puta od zakonom dozvoljene srednje godišnje vrednosti. Kadmijum je prekoračio zakonom dozvoljene vrednosti (5 ng/m3) na mernim mestima u gradu: Gradski park (9,49 nh/m3) i Jugopetrol (19,8 ng/m3). Maksimalno izmerena vrednost kadmijuma u Gradskom parku iznosila je 74,8 ng/m3 (skoro 15 puta više od zakonom dozvoljene vrednosti), a na mernom mestu Jugopetrol (286,1 ng/m3), što je 57 puta više od zakonom dozvoljene vrednosti.

Borani se sa postavljenih ekrana mogu informisati o zagađenju u gradu Boru. Crvenom bojom označena polja daju nam za pravo kada kažemo – da ogromno zagađenje arsenom i teškim metalima za našu vlast predstavlja normalno stanje. Kao da u Boru ne žive građani Bora.  

U izveštaju za avgust 2025. godine nastavljen je trend prekoračenja koncentracije zagađujućih materija iz suspendovanih PM10 čestica u odnosu na godišnju ciljanu vrednost, pri čemu su koncentracije arsena i kadmijuma bile višestruko veće od zakonom dozvoljenih. Na mernom mestu Jugopetrol broj dana sa prekoračenjem iznosio je čak 23,  Gradskom parku prekoračenje je zabeleženo – 20 dana, a na mernom mestu Institut – 10 dana. Koncentracije kadmijuma su bile iznad zakonom dozvoljenih na mernom mestu  Jugopetrol – 16 dana, Gradskom parku – 11 dana i na mernom mestu Institut  – tri dana.

Imajući u vidu da je okolina Bora preplavljena jalovištima koja predstavljaju veliku opasnost i čiji je status diskutabilan, možemo zaključiti da su građani Bora izloženi konstantnom zagađenju iz vazduha. Sadržaj zagađujućih materija u zemljištu oko Bora i jalovištima je velika nepoznanica. Sve je pod velom tajne. 

Apelujemo na gradsku vlast da stane u zaštitu života i zdravlja Borana umesto što se bavi novim lažnim obećanjima i ubeđivanjem građana da se u Boru najbolje živi. Podsećamo da je vlast izglasala, u skladu sa Zakonom o zaštiti vazduha, Kratkoročni akcioni plan koji mora sve ovo mora da uzme u obzir. Na žalost, mere koje se mogu i moraju preduzeti još uvek su – nevidljive.