Усред европског континента дешава се тортура од стране полиције, формирање параполицијских снага, брутално пребијање студената и претње силовањем и то у згради Владе Републике Србије, као и најаве убиства једног студента у уживо телевизијском програму од стране гласноговорника владајуће странке, рекао је данас потпредседник Народног покрета Србије и народни посланик Ђорђе Станковић на јесењем заседању Парламентарне скупштине Савета Европе у Стразбуру, а где је на дневном реду и дебата о политичкој кризи у Србији.
„Све то они раде без трунке осећаја за одговорност зато што им право на то даје управо Александар Вучић. Због недостатка одговорности и корупције, за коју нико није одговарао а која је убила 16 људи и деце у Новом Саду, протеклих 11 месеци трају протести грађана и студената у Србији, а уместо оптужнице и избора имамо све већу репресију”, рекао је Станковић.
Он истиче да су за промене неопходни слободни избори и да се за то грађани у Србији боре и на улици и у институцијама.
„Верујем да готово сви ви у својим земљама имате владавину права, функционалне институције и, наравно, слободне изборе. Ми то немамо, јер где год да су се одржавали избори последњих година владајућа странка слала је батинаше и утицала на резултате избора. Зато је важно да знате шта се све дешава у Србији”, казао је Станковић.
Станковић је подсетио и на речи убијеног председника Владе Зорана Ђинђића који је својевремено говорио о генерацији која има пред собом велики историјски задатак да покрене Србију са мртве тачке и одведе је тамо где припада међу развијене, демократске, европске државе.
„Цитирам Зорана Ђинђића јер је он у Србији још тада пре три деценије препознао шта је неопходно да се догоди да би се променила Србија, а то је било окупљање свих опозиционих актера. За тих 25 година од демократских промена 5. октобра мало тога се променило јер смо лоше одлуке доносили, не само ми, већ и ви, наши европски партнери”, закључиo је Станковић и додао да би то требало свима да нам буде опомена.



