Чланом 17. став 4. Закона о избору народних посланика предвиђено је да Народна скупштина дужна да именује нов стални састав Републичке изборне комисије у року од шест месеци од дана конституисања Народне скупштине. Актуелни, четрнаести сазив је конституисан 06. фебруара 2024. године, па је по Закону рок за именовање РИК био 06. август 2024. године, што значи да рок предвиђен Законом није испоштован.
Ипак, у скупштинску процедуру је ушла Одлука о именовања сталног састава Републичке изборне комисије, која ће се наћи на дневном реду неке од наредних седница Народне скупштине. Оно што је спорно када је у питању ова Одлука је то што је предлог за именовање председника РИК, његовог заменика, затим секретара и његовог заменика дошао од стране посланичке групе Српске напредне странке, иако на то по Закону та група није имала право да предложи, а различитим правним и административним марифетлуцима покушано је да се овакав предлог упакује, како се јавност не би досетила шта се заправо крије иза њега.
Наиме, чланом Члан 18.Закона о избору народних посланика одређује да се чланови и заменици чланова Републичке изборне комисије у сталном саставу именују се на предлог посланичких група сразмерно њиховој заступљености у укупном броју народних посланика који припадају посланичким групама. Ниједна посланичка група не може да предложи више од половине чланова РИК у сталном саставу. Посланичка група која има више од половине од укупног броја народних посланика предлаже председника, заменика председника, седам чланова и седам заменика чланова РИК у сталном саставу, док преостале чланове и заменике чланова у РИК у сталном саставу предлажу остале посланичке групе сразмерно њиховој заступљености у укупном броју народних посланика који припадају посланичким групама.
У складу са наведеним чланом посланичка група СНС, која броји 111 чланова, нема право да предлаже председника РИК, као ни његовог заменика, ни секретара и његовог заменика. То право би имала да самостално има 126 посланика, а не у коалицији.
Како би се ова чињеница прикрила у образложењу Одлуке о именовању сталног састава РИК је избегнуто да се наведе које чланове је одређена посланичка група предложила, па је тешко са сигурношћу проверити да ли је и на који начин испоштована законска одредба. Раније су сви предлози посланичких група за чланове РИК били завођени на писарници Народне скупштине и били су видљиви путем Е- писарнице, што сада није могуће.
За председника РИК предложен је Владимир Димитријевић, а за његовог заменика Марко Јанковић. За секретара је предложен Срђан Смиљанић, секретар Народне скупштине кога је предложила председница Народне скупштине Ана Брнабић, а за његову заменицу је предложена Драгана Одаловић, која му је заменица и у Скупштини, и која је изабрана у сагласност председнице Народне скупштине. Сва ова предложена имена јасно говоре у прилог сумњи да је предлог за ове 4 функције дошао од стране СНС.
Народни покрет Србије поставља питање представницима власти: да ли на овакав начин мислите да вратите поверење грађана у изборни систем и кога обмањујете када кажете да сте посвећени имплементацији ODHIR препорука које се односе на унапређење изборног процеса?
Да сте заиста посвећени том циљу онда би бар заменичка места кључних функција у РИК припала опозиционим странкама које би могле да имају већи утицај у овој државној институцији, нарочито имајући у виду да су у претходна два изборна процеса, који су одржани у децембру 2023. године и јуну 2024. године, избори били покрадени.
Упркос великим речима које чујемо од стране представника власти, као и увек народне умотворине нам разреше већину дилема које живот пред нас донесе, па је у овом случају итекако јасно да иако коза лаже, рог не лаже, и да наведене изјаве служе само за обману грађана, јавности, али и међународне заједнице. Власт не жели да се изборни процес у Србији унапреди и покушаће на све начине да избегне примену ODHIR препорука, које би требало да обезбеде поштовање Уставом загарантованих права грађана Србије.
Народни покрет Србије неће одустати од борбе за права грађана и владавину права у Србији, а за то је основни предуслов да избори буду слободни и поштени.
др Ана Јаковљевић и Ана Ераковић
народне посланице и чланице Радне групе за унапређење изборног процеса у складу са ODHIR препорукама