Pravni tim koalicije „Srbija protiv nasilja“ (SPN) utvrdio je da je 30 odsto fantomskim birača, za koje su nam građani prijavili da ne žive na adresama gde su im stigli listići, glasalo na izborima 17. decembra, rekao je danas član RIK-a i profesor Pravnog fakulteta Tanasije Marinković.
Kako je objasnio Marinković, reč je samo o onima čiji su glasački listići primećeni od strane građana na adresama gde ne živi niko pod tim imenom, te je zbog toga potrebna sveobuhvatna istraga o pravoj razmeri glasanja fantomskih birača.
„To rađa ozbiljnu sumnju o uređenosti biračkih spiskova, a samim tim i zakonitost i legitimnost čitavog izbrnog procesa“, izjavio je Marinković.
On je dodao da u uređenje izbornog procesa moraju da se uključe državne institucije poput Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Ministarstva unutrašnjih poslova i naročito Javno tužilaštvo i sudovi Srbije.
Marinković je posetio da su članovi RIK-a na dan izbora bili u Areni koja je bila sabirni centar za fantomske birače iz BiH.
„Da ne bude zabune, ovde nije reč ni o kakvoj diskriminaciji prema našim državljanima koji žive u BiH. Mi smo otvorili 18 biračkih mesta u BiH i lica sa državljanstvima Srbije i BiH su ostvarili svoje biračko pravo za parlamentarne izbore u Srbiji. Međutim, samo mi koji imamo prebivalište u Beogradu možemo da glasamo na lokalnim izborima, mi smo suvereni u Beogradu kao što su oni suvereni u Banjoj Luci i drugim gradovima“, objasnio je Marinković.
On je pozvao građane da nastave da šalju inforamacije o mogućim fantomskim listićima.
Članica GIK-a i pravnica Sofija Mandić istakla je da problem sa biračkim spiskovima prevazilazi samo iznesene navode i da je nemoguće znati samo na osnovu uzorka kolika je razmera moguće izborne krađe, kao i da je vreme da se pozove i Tužilaštvo za organizovani kriminal.
„Potpuno je jasno da se radi o jednoj organizovanoj kriminalnoj grupi koja je na više nivoa, od overa u opštinama, preko sastavljanja biračkog spiska, preko potencijalnog deljenja lažnih ličnih karti, do dovoženja tih fantomskih birača, dovela do nereglarnosti ogromnih razmera. Zato molim gospodina Nenadića da nam kaže da li će tužilaštvo uraditi“, rekla je Mandić.
Ona je navela da je neophodno uljučenje institucija u istragu jer pravni tim SPN radi samo na uzorku, te ne može da sagleda u kojoj meri je bilo fantomskih birača.
Marinković je najavio da će se pravni tim SPN obratiti javnosti opet kasnije sa novim nalazima.



