Народни покрет Србије најоштрије осуђује одлуку Владе Србије која је 14. новембра, симболично или не, 14 дана након незапамћене трагедије у Новом Саду, донела одлуку којом се зградама Генералштаба Војске Србије и Црне Горе и Министарства одбране у Београду, које је пројектовао чувени архитекта Никола Добровић, укида својство културног добра.
Влада је наставила да ради у свом досадашњем маниру, па је ову одлуку донела супротно Закону о културном наслеђу, непоштујући утврђену процедуру, а позивајући се на члан 61. који се односи на културна добра која су изгубила нека од својства која су потребна да би ту заштиту уживала.
Проглашавање за културно добро, као и укидање такве заштите, врши се у складу са Законом предвиђеном, ригорозном, процедуром, коју спроводи Републички завод за заштиту споменика културе, која између осталог обухвата и јавно оглашавање како би се образложили разлози који указују на то да су својства одређене непокретности од посебног културног и историјског значаја или да су таква својства престала.
Струка сматра да Добровићеве зграде нису изгубиле ниједно својство које би могло да доведе до тога да изгубе досадашњу заштиту, јер оштећени делови могу да се реконструишу, што је у складу са одредбама Венецијанске конвенције, чији је Србија потписник, посебно имајући у виду да десну кулу још увек користи војска.
Подручје уз Улицу Кнеза Милоша је простор који је почео да се развија у време владавине кнеза Милоша као државни, административни и војни центар српског Београда, а њено уређење је резултат првог урбанистичког плана овог дела Београда четрдесетих година 19. века и представљао је најмодернију урбанизацију која је увелико примењивана широм Европе.
Слику улице је до почетка Другог светског рата највише одредило присуство великих јавних грађевина, у којима су данас смештене Влада Србије, Министарство финансија, као и Министарство Спољних послова, а ту је и зграда старог Генералштаба, према пројекту руског архитекте Василија Вилхелма Баумгартена, која представља један од најзначајнијих примера академске архитектуре, са јединственим ентеријером у стилу руског необарока и ампира.
Након завршетка Другог светског рата, подигнуте су зграде Генералштаба Војске Србије и Црне Горе и Министарства одбране у Београду и постале су, заједно са осталим, једна од најмаркантнијих урбаних слика Београда.
Зграда Строг Генералштаб, као и две Добровићеве зграде: нови Генералштаб и Министарство одбране су појединачно заштићене – стари Генералштаб из 1928. заштићен је 1984. године, док су Добровићеве заштићене 2005. године. Сва три објекта уживају и заштиту у оквиру заштићене целине улице Кнеза Милоша, као и урбанистичку заштиту.
Оно што је врло важно рећи је да је поступак скидања заштите реткост и да се спроводи само када се може доказати да културно добро више не поседује вредности због којих је било заштићено или ако постоје други оправдани разлози.
НПС истиче да је запрепашћујућа чињеница да је Влада Србије, само 14. дана након обрушавања надстрешнице у Новом Саду, као резултат корупције и незаконитог рада институција, донела незакониту одлуку, која је повезана са извођењем грађевинских радова.
Наиме, по споразуму који је у мају ове године, министар грађевине у оставци, Горан Весић потписао са америчким инвеститорима, предвиђена је изградња хотела на месту Добровићевих зграда.
НПС ће као највећа опозициона парламентарна странка употребити све расположиве институционалне механизме да се извршење ове одлуке спречи, а придружујемо се и свим осталим облицима противљења које ће организовати стручна јавности и грађани Београда и Србије.
мр Марко Богдановић, магистар историје уметности
др Ана Јаковљевић, адвокат и народни посланик