Šef poslaničke grupe Narodni pokret Srbije-Ekološki ustanak-Novo lice Srbije Miroslav Aleksić u Skupštini Srbije izjavio je danas da je predloženi budžet za narednu godinu predizborni budžet za bogataše bliske vlasti, da on neće ni na koji način poboljšati životni standard građana Srbije, već naprotiv zadužiće svakoga od nas za 6 hiljada evra.
„Ne može biti dobrog životnog standarda u državi u kojoj vlada korupcija. Predloženi budžet neće rešiti nijedan problem građana Srbije, niti će im napuniti novčanike, niti kupiti dečije udžbenike, kao ni poboljšati zdravstvo, niti pojeftiniti hranu. Naprotiv, budžetom je predviđeno 70 miliona evra manje za socijalno ugrožene, penzioneri poljoprivrednici sa sve povećanjem primaće penziju svega 16 i po hiljada dinara, istovremeno stvarajući novu klasu milijardera u našoj zemlji”, rekao je Aleksić u Skupštini obraćajući se članovima Vlade.
Aleksić je istakao da je javni dug Srbije 35 milijardi evra sa još dodatnih 6.6 milijardi za 2024. godinu, što je značajno više od 15 milijardi koliko je bilo pre 11 godina, čineći tako svakog građanina Srbije zaduženog za 6 hiljada evra.
„Da je stanje loše pokazuje podatak da se za svega jednu godinu iz Srbije iselilo 70 hiljada ljudi, kao i da je prema indeksu ekonomske snage naša zemlja pretposlednja u regionu. Gora je od nas samo Severna Makedonija, dok su Hrvatska, Bugarska, Bosna i Hercegovina, Rumunija, Crna Gora i Albanija daleko odmakle”, istakao je on.
Aleksić je upozorio da smo zato prema indeksu kriminala prvi u regionu, što i ne treba da čudi kad imamo u vidu da sve značajne javne projekte izvode Milan Radoičić, Zvonko Veselinović i Milenijum tim, odnosno ljudi bliski Srpskoj naprednoj stranci i Aleksandru Vučiću uzimajući tako pare od građana Srbije.
„Za silne kredite koje ste uzeli za infrastrukturne pojekte i zadužili građane Srbije i našu decu mogao bi da se sagradi auto-put čak do Pekinga”, rekao je Aleksić aludirajući na činjenicu da za kilometre puta plaćamo značajno višu cenu od zemalja u regionu, što je posledica saradnje vrha države i firmi bliskih vlasti koje radove izvode i dobijaju projekte bez prethodno raspisanih tendera.
Aleksić se osvrnuo i na nove medijske zakone u skupštinskoj proceduri istakavši da je to pokušaj države da se vrati u vlasništvo nad medijima kako bi se vlast borila protiv istine u Srbiji, nespremna da prihvati da ima i onih medija koji nisu pod njihovom kontrolom.
„Predložene izmene zakona nisu ništa drugo do alat da lažima i propagandom promovišu nasilje u Srbiji, napadaju lažima opozicione političare i targetiraju svakog ko se usudi da im se suprotstavi i digne glas. I protiv toga ćemo se bez sumnje boriti”, zaključio je on.



