Јаковљевић: Повући из законске процедуре предлог допуне Закона о високом образовању

Србији под хитно треба закон који ће унапредити и променити систем акредитација како би наши универзитети и студијски програми постали конкурентнији и бољи и како бисмо постали део европске мреже универзитета, рекла је данас на седници Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво потпредседница Народног покрета Србије и народна посланица др Ана Јаковљевић.

Јаковљевић наглашава да предлог допуне Закона о високом образовању, којим се даје могућност иностраној високошколској установи за извођење студијских програма на основу споразума и дозволе за рад Министарства просвете, представља апсолутно неразумевање система високог образовања и система унапређења квалитета у нашој земљи.

,,То говорим као неко ко је 2005. године радио у Министарству просвете када је систем унапређења квалитета постављан. Једино тело надлежно за акредитације и унапређење квалитета у Србији је Национално тело за акредитацију и обезбеђење квалитета у високом образовању (НАТ) које је 2020. године избачено из Европске асоцијације за осигурање квалитета у високом образовању (ЕNQA), јер не испуњавамо услове у складу са европским стандардима и смерницама”, казала је она.

Према њеним речима, да је Министарство просвете тада изанализирало извештај зашто смо избачени и да су предложили закон којим бисмо унапредили наш систем акредитације, све би било другачије, а уместо тога данас имамо накарадне измене оваквог система и подсећа на дуално образовање које је катастрофално примењено, а сада на довођење иностраних универзитета где ће студенти студирати у представништвима.

,,И у постојећем систему постоји начин да инострани универзитети буду део наше земље. Подсетићу да у Европи постоје мреже европских универзитета. Универзитет у Београду је члан једне од њих – `Circle U`. Студенти који студирају на тим универзитетима добијају могућност да проведу време на престижним европским универзитетима”, истакла је она.

Она истиче да одлазак у иностранство није ништа лоше, а оно што је овде проблем и питање на које треба да се одговори је како вратити те људе у земљу и унапредити услове живота у њој да сви пожеле да се врате и додаје да се накарадним решењима додатно девастира систем акредитације.

,,У Европској унији се говори о томе да ће убудуће финансирање образовања највероватније ићи преко европских мрежа универзитета чији нисмо део, осим Универзитета у Београду. Једино што можемо да урадимо и што је пристојно и у складу са интересима Србије да се овај предлог допуне Закона о високом образовању повуче из законске процедуре”, закључила је Јаковљевић.