Ракић: Нико не зна ко су људи који добијају тендере у здравству, директори болница се ништа не питају

Увођењем централизованих јавних набавки у здравству, директори који руководе болницама већ годинама немају никаквих могућности да организују аутсорсинг, односно запошљавање приватних фирми, а одлуке о набавкама доноси држава, тачније Министарство здравља и Републички фонд за здравствено осигурање, рекла је за Нову народна посланица Народног покрета Србије (НПС) и бивша директорка ГАК ,,Народни фронт” Снежана Ракић.

,,До 2017. године била сам директорка Народног фронта, да би 2018. године кренули централни тендери са лековима, а онда и за све остало, за набавку медицинских апарата и све врсте аутсорсинга. До тада су директори болница расписивали тендере за приватне фирме и они су били јавни. Постојали су тендери са највећим бројем понуђача“, казала је она.

Она објашњава да се бирала фирма која нуди најбоље услове и најнижу цену и она је добијала посао, а тендери су, за разлику од ових централизованих, били транспарентни, а сада све то ради држава.

,,Нико нема увид како и на који начин. Истина је да у неким случајевима аутсорсинг болницу мање кошта него да има своје чистачице, обезбеђење, кухињу, али се поставља питање квалитета, стручности и најважније, како је одређена приватна фирма дошла до посла, односно како је прошла тендер“, додала је она.

Она истиче да није исто кувати за болницу и за ресторан, јер у болници леже различити пацијенти и онај ко спрема оброке мора бити специјализован за то и додаје да је некад у Народном фронту постојала одлична кухиња са дијететичарем, а да ли то поседују фирме које сада спремају оброке за болнице, не зна се, јер се руководиоци ништа не питају.

,,Болнице некада нису биле део централног снабдевања, које контролише Министарство здравља, већ смо имали слободу одлучивања. Где су ти тендери и на који начин се бирају фирме, колико их се јавило за неки одређени посао, колико их плаћају, ништа не знамо. У приватним болницама се доноси одлука о аутсорсингу тако што главни менаџер добије три понуде, па бира ону која највише одговара. Менаџмент установе бира са ким ће потписати уговор“, објаснила је Ракић.