Ministarka Slavica Đukić Dejanović ni ovoga puta nije dobro razumela situaciju, jer opravdani bunt mladih ljudi ne rešava se obećavanjem stanova koje nisu ni tražili, niti se može smiriti ranijim otpočinjanjem raspusta, rekla je danas potpredsednica Narodnog pokreta Srbije (NPS), narodna poslanica i bivša direktorka Centra za obezbeđenje kvaliteta UB dr Ana Jakovljević.
,,Do juče smo slušali kako deca gube nastavu i da protestuju samo loši đaci, dok dobri žele da uče i da je to nenadoknadiv gubitak i pred najavu sindikata da će u petak, 20. decembra doći do potpune obustave rada, a da će od 23. do 27. decembra planiran zakonski štrajk na teritoriji cele Srbije, Ministarstvo je naprasno donelo odluku da se prvo polugodište završi u ponedeljak, 23. decembra, a da drugo počne 20. januara 2025. godine”, kazala je ona.
Ona ističe da protesti mladih ljudi mogu biti okončani kada budu ispunjeni zahtevi koje su studenti formulisali, kao i da ova vlast treba da snosi prvo političku, a zatim i krivičnu odgovornost za sve što su radili i dodaje da je ispod nadstrešnice koja je predviđena da štiti, a ne da ubija, život okončalo 15 ljudi.
,,Oni su prikaz našeg stradanja deceniju unazad od vlasti koja bi trebalo da nas štiti i zato osim odgovornosti nadležnih ništa drugo neće umiriti Srbiju koja se probudila sa mladim ljudima na čelu. Kobnog 1. novembra na naplatu su došli i izgradnja i ugradnja i nestručnost koja je sve vreme favorizovana od strane vlasti i oni koji do tada nisu shvatali kuda nas vodi vlast, shvatili su koliko košta kada se loši đaci igraju države, kao i da ništa više neće biti isto”, naglasila je ona.
Jakovljević kaže da su ustali mladi ljudi kojima je dosta da žive u sistemu koji promoviše laž, korupciju, bahatost, prostakluk – ustali su studenti, pridružuju im se đaci, nastavno i nenastavno osoblje, poljoprivrednici, sindikati, građani i dodaje da nam nije bilo upozorenje sve prisutnije nasilje u školama, koje je kulminiralo kada je dečak od 13 godina hladnokrvno ubio 9 đaka i čuvara i ranio nastavnicu.
,,Nije nam bilo upozorenje ni kada je Nacionalno telo za akreditaciju i proveru kvaliteta u visokom obrazovanju izbačeno iz Evropske asocijacije za unapređenje kvaliteta, jer naš sistem provere kvaliteta visokoškolskih ustanova ne zadovoljava evropske standarde. Za to vreme smo slušali o nezaustavljivom napretku, o izgradnji i kako idemo brže, jače i bolje u budućnost koju gradimo zbog dece, samo nismo do skoro mogli da tačno utvrdimo čije i da svi koji to ne vide su narodni neprijatelji i mrzitelji predsednika”, dodala je ona.
Ona naglašava da je decenijsko nezadovoljstvo konačno dobilo svoje lice, lice mladosti koja želi da živi u uređenoj državi i dodaje da za to vreme Ministarstvo prosvete tvrdi da nema para za prosvetne radnike, pravi spiskove nepodobnih nastavnika, sa zahtevima da budu kažnjeni, sakati obrazovanje nakaradnim dualnim obrazovanjem, planira da dovodi franšize nekih belosvetskih univerziteta i da im za to plaća.



