Ivanović u Skupštini: Ne donosite zakone koje ćemo već u septembru morati ponovo da menjamo

Narodni pokret Srbije predlaže brisanje odredbe kojom je propisano da Visoki savet tužilaštva jednom godišnje preispituje odluku o upućivanju tužioca, rekao je danas narodni poslanik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Aleksandar Ivanović na sednici Skupštine Srbije.

,,Smatramo da se time na mala vrata otvara prostor za moguće zloupotrebe. Ako se ima u vidu kome se takvo ovlašćenje stavlja u ruke, kao i iskustvo iz prethodnih 14 godina upravljanja državom, osnovano je očekivati da bi do takvih zloupotreba moglo i doći“, kazao je on.

Ivanović naglašava da vlast ovim predlogom izmena, zapravo, pokušava da sanira posledice rešenja koja su usvojili u januaru, a na čije nedostatke je ukazala i Venecijanska komisija u svom izveštaju iz aprila i apeluje da se ne donose zakonska rešenja koja će nas već u septembru dovesti u situaciju da ponovo menjamo tek usvojene izmene i ispravljamo nove propuste.

,,Osim ako vam upravo to nije bila namera od samog početka. Duboko verujem da u tome ima istine, jer su vaši predstavnici i glasnogovornici u prethodnom periodu često zastupali upravo takve stavove. Prvi je bio: `Valjda niste mislili da ćemo dozvoliti da nam hapsite ministre`, a drugi: `Usvojićemo određena rešenja, sačekaćemo stav Venecijanske komisije, malo ćemo se dopisivati, vreme će prolaziti, a proći će i izbori.` Upravo zato postoji opravdan strah da pojedina zakonska rešenja ne donosite sa namerom da trajno uredite sistem“, istakao je on.

Govoreći o Predlogu zakona o izmenama Zakona o Visokom savetu tužilaštva, on ukazuje da je ozbiljna analiza izostala još prilikom usvajanja zakona u januaru, kao i da do danas nije dat odgovor zašto se vlast tada nije pozabavila tim pitanjem i dodaje da je umesto toga, taj „vruć krompir“ prepušten osobi koja nema iskustva u oblasti prava i koja, po svemu sudeći, nije u stanju da ponudi adekvatno rešenje.

,,Kada je u pitanju Treći osnovni sud u Beogradu, ukazao bih ministru pravde Nenadu Vujiću da u toj instituciji već sedam ili osam godina vladaju vanredni uslovi rada. Sud je smešten na dve različite lokacije, u Bulevaru Mihajla Pupina i u Tošinom bunaru, što stvara veliku konfuziju za stranke koje često ne znaju u koju zgradu treba da dođu. Istovremeno, sudije su preopterećene predmetima, a niko iz nadležnog ministarstva nikada nije došao da se neposredno uveri u stanje u kojem sud funkcioniše“, dodao je Ivanović.

Ivanović je upitao da li je moguće da jedan ,,ekonomski tigar“, kako vlast voli da predstavlja Srbiju, već sedam, osam ili devet godina nije u stanju da obezbedi adekvatan prostor za tako važnu instituciju.

,,Nedopustivo je da se deo predmeta nalazi na jednoj, a deo na drugoj lokaciji, na štetu i zaposlenih i građana. Za takvo stanje odgovornost snosi upravo vlast i resorno ministarstvo“, poručio je on.