Народни покрет Србије предлаже брисање одредбе којом је прописано да Високи савет тужилаштва једном годишње преиспитује одлуку о упућивању тужиоца, рекао је данас народни посланик Народног покрета Србије (НПС) Александар Ивановић на седници Скупштине Србије.
,,Сматрамо да се тиме на мала врата отвара простор за могуће злоупотребе. Ако се има у виду коме се такво овлашћење ставља у руке, као и искуство из претходних 14 година управљања државом, основано је очекивати да би до таквих злоупотреба могло и доћи“, казао је он.
Ивановић наглашава да власт овим предлогом измена, заправо, покушава да санира последице решења која су усвојили у јануару, а на чије недостатке је указала и Венецијанска комисија у свом извештају из априла и апелује да се не доносе законска решења која ће нас већ у септембру довести у ситуацију да поново мењамо тек усвојене измене и исправљамо нове пропусте.
,,Осим ако вам управо то није била намера од самог почетка. Дубоко верујем да у томе има истине, јер су ваши представници и гласноговорници у претходном периоду често заступали управо такве ставове. Први је био: `Ваљда нисте мислили да ћемо дозволити да нам хапсите министре`, а други: `Усвојићемо одређена решења, сачекаћемо став Венецијанске комисије, мало ћемо се дописивати, време ће пролазити, а проћи ће и избори.` Управо зато постоји оправдан страх да поједина законска решења не доносите са намером да трајно уредите систем“, истакао је он.
Говорећи о Предлогу закона о изменама Закона о Високом савету тужилаштва, он указује да је озбиљна анализа изостала још приликом усвајања закона у јануару, као и да до данас није дат одговор зашто се власт тада није позабавила тим питањем и додаје да је уместо тога, тај „врућ кромпир“ препуштен особи која нема искуства у области права и која, по свему судећи, није у стању да понуди адекватно решење.
,,Када је у питању Трећи основни суд у Београду, указао бих министру правде Ненаду Вујићу да у тој институцији већ седам или осам година владају ванредни услови рада. Суд је смештен на две различите локације, у Булевару Михајла Пупина и у Тошином бунару, што ствара велику конфузију за странке које често не знају у коју зграду треба да дођу. Истовремено, судије су преоптерећене предметима, а нико из надлежног министарства никада није дошао да се непосредно увери у стање у којем суд функционише“, додао је Ивановић.
Ивановић је упитао да ли је могуће да један ,,економски тигар“, како власт воли да представља Србију, већ седам, осам или девет година није у стању да обезбеди адекватан простор за тако важну институцију.
,,Недопустиво је да се део предмета налази на једној, а део на другој локацији, на штету и запослених и грађана. За такво стање одговорност сноси управо власт и ресорно министарство“, поручио је он.



