Ераковић у Скупштини: Тужилаштво за високотехнолошки криминал мора бити независно од Ненада Стефановића

Неопходно је да Посебним тужилаштвом за високотехолошки криминал руководи посебан јавни тужилац који је одговоран непосредно и самостално, а не преко главног јавног тужиоца Вишег јавног тужилаштва у Београду Ненада Стефановића, рекла је данас народна посланица Народног покрета Србије (НПС) Ана Ераковић у Скупштини Србије. 

Она објашњава да је Народни покрет Србије предложио амандман на Предлог закона о измени Закона о организацији надлежности  државних органа за борбу против високотехнолошког криминала јер је важно да тужилац који управља овим органом буде независан, имајући у виду сложеност послова које обавља Посебно тужилаштво за високотехнолошки криминал и чињеницу да је његова надлежност на територији целе државе.

,,Овај амандман је важан из више разлога. Прво, јер живимо у времену где се већи део живота грађана одвија у дигиталном простору. Друштвене мреже су постале место на коме грађани могу да чују информације које не могу да чују на медијима са националном фреквенцијом. Због тога је важно питање како је ова институција организована и важно је да заиста буде самостална”, истакла је Ераковић. 

Она указује да је и Венецијанска комисија указала на значај механизама који смањују ризик од непримереног хијерархијског утицаја и доприносе већој самосталности у одлучивању у тужилаштвима. 

,,Другим речима, важно је јачање институционалних гаранција које омогућавају да носиоци тужилачких функција раде без непотребних хијерархијских притисака. Од министра Вујића смо чули како су уважене препоруке Венецијанске комисије. Ево прилике да то покажете и грађанима и да гласате за овај амандман”, закључила је Ераковић.