Изјаве председника Скупштине града Београда Николе Никодијевића о наводном „вишку у каси” од 9 милијарди динара представљају обмањивање грађана, политички спин и покушај да се јавност доведе у заблуду, рекао је данас одборник у Скупштини града Београда и председник Ресорног одбора за привреду и предузетништво Народног покрета Србије (НПС) и Ненад Балетић на на седници Скупштине града Београда.
,,Оволико важних тачака за Београд и његове грађане објединили сте у једну расправу, што само показује да желите да на брзину усвојите све оно што је штетно по будућност грађана. Када говоримо о дневном реду, буџету, завршном рачуну и плановима пословања, не можемо започети расправу, а да не подсетимо да је Државна ревизорска институција (ДРИ) 9. јуна, на седници Одбора за финансије, представила извештај који је једногласно усвојен“, казао је он.
Балетић истиче да се у том извештају наводи да је дошло до грубог кршења дужности у обављању послова, због чега је ДРИ у два наврата тражила смену руководства Града Београда због несавесног пословања и додаје да од више од 400 ревизија које је ДРИ спровела, у шест случајева констатовано је грубо кршење дужности и додаје да је реч о најтежој квалификацији неправилности и злоупотреба у систему државне ревизије, што додатно указује на озбиљност налаза који се односе на пословање града.
,,У истом извештају, двострука квалификација `кршење обавеза доброг пословања` утврђена је у 29 случајева, а на првом месту по броју и тежини утврђених неправилности налази се Град Београд. Оно што председавајући говори о наводном захтеву да се смање плате васпитачицама у предшколским установама, као и тврдње да је он тај захтев одбио док се опозиција буни због веће основице коју Град исплаћује, једноставно није тачно. Немојте да обмањујете грађане“, указао је Балетић.
Он оцењује да је 9 милијарди вишка у буџету такође једна од манипулација, као и да у документу који су одборници добили јасно пише да је планиран буџетски дефицит од 9.438.497.906 динара и додаје да се повећање прихода кроз порезе и намете покушава представити као наводни ,,вишак“, иако се иза тих бројки крије додатно финансијско оптерећење грађана.
,,Привредно друштво `Бео чиста енергија` је добила две милијарде динара из буџета Града Београда. Истовремено, на рачунима ЈКП „Инфостан“, који служи као проточни бојлер, грађанима се наплаћује услуга одношења смећа коју пружа ЈКП „Градска чистоћа“, а кроз тај систем се финансира и третман комуналног отпада, који грађане кошта 38,5 милиона евра годишње. Нико не треба да сноси тај трошак на начин на који је уведен. Због тога ћу поднети кривичну пријаву против свих који су на Скупштини града гласали за овакву одлуку“, рекао је он.
Балетић наглашава да ако погледамо ставку пореза на имовину, у првом ребалансу било је планирано да се по том основу приходује 26.080.645.351 динар, док је у предлогу другог ребаланса тај износ повећан на 29.749.878.121 динар., док су доприноси за уређење градског грађевинског земљишта повећани са око 9,5 милијарди на 11,5 милијарди динара и додаје да повећање комуналних такси, као и да приход по овој основи расте са 2,92 на 3,37 милијарди динара, што значи додатних 456 милиона динара оптерећења за београдске привреднике.
,,Данашњој седници, на чијем је дневном реду и Предлог Плана детаљне регулације за подручје Бајдина, присуствују и грађани који су дошли да бране своје право на живот и очување шума. Предложени план предвиђа претварање шумског и зеленог земљишта у грађевинско намењено изградњи стамбених објеката. Грађани не бране само шуму у свом непосредном окружењу, већ и природно наслеђе својих комшија и будућих генерација. Слажем се са њима и поручујем да градска власт неће сећи Бајдинову шуму“, поручио је он.



