Izjave predsednika Skupštine grada Beograda Nikole Nikodijevića o navodnom „višku u kasi” od 9 milijardi dinara predstavljaju obmanjivanje građana, politički spin i pokušaj da se javnost dovede u zabludu, rekao je danas odbornik u Skupštini grada Beograda i predsednik Resornog odbora za privredu i preduzetništvo Narodnog pokreta Srbije (NPS) i Nenad Baletić na na sednici Skupštine grada Beograda.
,,Ovoliko važnih tačaka za Beograd i njegove građane objedinili ste u jednu raspravu, što samo pokazuje da želite da na brzinu usvojite sve ono što je štetno po budućnost građana. Kada govorimo o dnevnom redu, budžetu, završnom računu i planovima poslovanja, ne možemo započeti raspravu, a da ne podsetimo da je Državna revizorska institucija (DRI) 9. juna, na sednici Odbora za finansije, predstavila izveštaj koji je jednoglasno usvojen“, kazao je on.
Baletić ističe da se u tom izveštaju navodi da je došlo do grubog kršenja dužnosti u obavljanju poslova, zbog čega je DRI u dva navrata tražila smenu rukovodstva Grada Beograda zbog nesavesnog poslovanja i dodaje da od više od 400 revizija koje je DRI sprovela, u šest slučajeva konstatovano je grubo kršenje dužnosti i dodaje da je reč o najtežoj kvalifikaciji nepravilnosti i zloupotreba u sistemu državne revizije, što dodatno ukazuje na ozbiljnost nalaza koji se odnose na poslovanje grada.
,,U istom izveštaju, dvostruka kvalifikacija `kršenje obaveza dobrog poslovanja` utvrđena je u 29 slučajeva, a na prvom mestu po broju i težini utvrđenih nepravilnosti nalazi se Grad Beograd. Ono što predsedavajući govori o navodnom zahtevu da se smanje plate vaspitačicama u predškolskim ustanovama, kao i tvrdnje da je on taj zahtev odbio dok se opozicija buni zbog veće osnovice koju Grad isplaćuje, jednostavno nije tačno. Nemojte da obmanjujete građane“, ukazao je Baletić.
On ocenjuje da je 9 milijardi viška u budžetu takođe jedna od manipulacija, kao i da u dokumentu koji su odbornici dobili jasno piše da je planiran budžetski deficit od 9.438.497.906 dinara i dodaje da se povećanje prihoda kroz poreze i namete pokušava predstaviti kao navodni ,,višak“, iako se iza tih brojki krije dodatno finansijsko opterećenje građana.
,,Privredno društvo `Beo čista energija` je dobila dve milijarde dinara iz budžeta Grada Beograda. Istovremeno, na računima JKP „Infostan“, koji služi kao protočni bojler, građanima se naplaćuje usluga odnošenja smeća koju pruža JKP „Gradska čistoća“, a kroz taj sistem se finansira i tretman komunalnog otpada, koji građane košta 38,5 miliona evra godišnje. Niko ne treba da snosi taj trošak na način na koji je uveden. Zbog toga ću podneti krivičnu prijavu protiv svih koji su na Skupštini grada glasali za ovakvu odluku“, rekao je on.
Baletić naglašava da ako pogledamo stavku poreza na imovinu, u prvom rebalansu bilo je planirano da se po tom osnovu prihoduje 26.080.645.351 dinar, dok je u predlogu drugog rebalansa taj iznos povećan na 29.749.878.121 dinar., dok su doprinosi za uređenje gradskog građevinskog zemljišta povećani sa oko 9,5 milijardi na 11,5 milijardi dinara i dodaje da povećanje komunalnih taksi, kao i da prihod po ovoj osnovi raste sa 2,92 na 3,37 milijardi dinara, što znači dodatnih 456 miliona dinara opterećenja za beogradske privrednike.
,,Današnjoj sednici, na čijem je dnevnom redu i Predlog Plana detaljne regulacije za područje Bajdina, prisustvuju i građani koji su došli da brane svoje pravo na život i očuvanje šuma. Predloženi plan predviđa pretvaranje šumskog i zelenog zemljišta u građevinsko namenjeno izgradnji stambenih objekata. Građani ne brane samo šumu u svom neposrednom okruženju, već i prirodno nasleđe svojih komšija i budućih generacija. Slažem se sa njima i poručujem da gradska vlast neće seći Bajdinovu šumu“, poručio je on.



