Aleksić: Seljak je Srbiju od davnina hranio, moramo stati na put sistematskom uništavanju poljoprivrede

Miki protest

Kucnuo je čas da stanemo u sopstvenu odbranu, kao i u odbranu svoje države i zemlje i da konačno izađemo iz ludila i manipulacija u kojima živimo punih 12 godina, rekao je danas predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Miroslav Aleksić na protestu poljoprivrednika i blokadi Ibarske magistrale u Adranima kod Kraljeva.

,,Danas sam ovde, pre svega, kao poljoprivrednik. Prvi put sam na nekom poljoprivrednom protestu, jer je ovo pitanje solidarnosti prema ljudima nad kojima režim sprovodi represiju, u ovom slučaju nad Zlatkom Kokanovićem, Peđom Veljkovićem i drugima kojima država gasi poljoprivredna gazdinstva, samo zato što su protiv vlasti, što se bore za svoju zemlju, imanja i porodice”, kazao je Aleksić.

Aleksić ističe da svi treba da se solidarišu sa poljoprivrednicima i daju im podršku, jer sutra svako od nas može biti Zlatko ili Peđa i dodaje da su poljoprivrednici ti koji hrane ovu zemlju i uvek su to radili.

,,Seljak je zemlju Srbiju uvek hranio, a vlast punih 12 godina sistematski ubija poljoprivrednu proizvodnju i tome mora da se stane na put. Poljoprivrednici, isto kao i studenti, imaju moć da ovom režimu kažu da je dosta. Više od 1.100.000 ljudi danas u Srbiji živi od poljoprivredne proizvodnje i ja sam jedan od njih, jer se moja porodica i ja generacijama unazad bavimo poljoprivredom”, naglasio je on.

On podseća da se poljoprivredno zemljište od 2018. godine smanjuje godišnje za petinu, što znači da gubimo između 20.000 i 25.000 hektara obradivog poljoprivrednog zemljišta i dodaje da su ozbiljne države u svetu zabranile izgradnju bilo kakve infrastrukture na tom zemljištu, jer je ono neobnovljiv resurs i kada ga jednom uništimo više nema nazad.

,,Sve manje ljudi ostaje na selu, gubi se stabilnost proizvodnje hrane koja se sve više uvozi, a građani zbog potpunog odsustva kontrole trgovinskih lanaca plaćaju skuplje robu i hranu nego na Zapadu. Jedina šansa za srpski agrar je da Vlada Srbije promeni prioritete, jer novca za poljoprivredu ima”, dodao je on.

Aleksić poziva sve poljoprivrednike u Srbiji da ustanu i da se solidarišu sa svojim kolegama jer na taj način, kako je istakao, brane sebe, svoju zemlju i svoje porodice i dodaje da će NPS uvek podržavati poljoprivrednike koji hrane zemlju, stvaraju 10 posto BDP i proizvode ,,oružje” koje će biti najvažnije u budućnosti, a to je hrana.