Jakovljević i Eraković: Progon nevladinog sektora od strane vlasti – ili kako je „obojena revolucija“ konačno dobila pink boju

Juče smo na društvenim mrežama saznali da je policija ušla u nekoliko nevladinih organizacija, o čijem dolasku su prethodno obaveštene preko režimskih tabloida.  Policija je ušla u organizacije civilnog društva Građanske inicijative i Crta navodeći da imaju nalog tužilaštva da provere dokumentaciju o projektima koji su realizovani u saradnji sa USAID organizacijom. Građanska inicijativa je saopštila da je policija ušla i u Centar za praktičnu politiku koji uopšte nema projekte sa USAID organizacijom, pa pozadina ovih kontrola postaje prilično jasna.

Podsećanja radi USAID je osnovan 1961. godine kao  agencija vlade SAD i ona je najveći pojedinačni donator na svetu. U fiskalnoj 2023. godini, SAD je isplatio 72 milijarde dolara pomoći širom sveta. Licemerje vlasti ogleda se u podatku da je država Srbija preko USAID dobila značajna sredstva za realizaciju brojnih projekata  u oblasti digitalne transformacije, zelene tranzicije i energetske efikasnosti, zdravstva, održivosti medija, razvoja poljoprivrede, podsticanja preduzetništva, karijerne pomoći mladima i mnogim drugim. U prevodu: od sajta Skupštine Srbije do domova zdravlja, sve je finansirao USAID.

Kako je USAID od strane vlasti sada proglašen za finansijera „obojene revolucije“ koja želi da sruši nenadležnog predsednika, Narodni pokret Srbija pita kada će policija da uđe u državne institucije preko kojih je taj isti USAID finansirao sve gore navedene projekte. Da li će i kada funkcioneri državnih organa odgovarati za učešće u generički nazvanoj „obojenoj revoluciji“ i rušenje nenadležnog predsednika, koja je sada konačno dobila pink boju, i učestvovati u sportskoj borbi protiv korupcije u kojoj se uhapšeni „slikaju, poljube i puste na slobodu“? Kada ostavimo celu farsu i spinovanje po strani ostaje strašna činjenica da se predstavnici nevladinog sektora progone zbog drugačijeg mišljenja i borbe za prava građana koje ovaj režim uporno krši prethodnih dvanaest godina.

Kao članice Radne grupe za unapređenje izbornog procesa moramo da podsetimo građane na izuzetan doprinos koji je CRTA dala u oblasti unapređenja izbornog procesa u Srbiji. Najveći broj nepravilnost tokom izbora održanih u decembru 2023. godine otkrila je upravo ova organizacija. Temeljnim i predanim radom stalno se bore za povećanje svesti građana značaju prava glasa, kao temelja demokratije i puta za bolji život građana.

Predstavnici CRTE su dali ogroman doprinos i u radu Radne grupe za unapređenje izbornog procesa u skladu sa ODHIR preporukama, dajući brojne predloge kako ga treba poboljšati. Najvažniji od tih predloga se odnosi na formiranje Komisije za reviziju biračkog spiska, koji predstavlja najbolji način ne samo za reviziju spiska, već i za vraćanje poverenja građana u izborni proces.

Radna grupa je od strane vladajuće većine trpela stalne opstrukcije, pa su je početkom godine napustili kako predstavnici opozicije, tako i predstavnici udruženja građana koji su u njenom radu učestvovali. Na prvom javnom slušanju koje je organizovano povodom gore navedene Komisije, predstavnici CRTE su nazivani izdajnicima i stranim plaćenicima od strane poslanika vladajuće većine, pa jučerašnji ulazak policije dolazi kao logičan nastavak agresivne retorike i razarajuće politike konflikta koju SNS sprovodi protekli dvanaest godina, targetirajući svakoga ko se suprotstavlja bahatosti i zloupotrebi državni institucija.

Narodni pokret Srbije podržava sve organizacije civilnog društva koja se trude da poboljšaju život građana Srbije i uvek ćemo se zalagati za slobodu mišljenja i govora, jer samo različita gledišta dovode do razvoja i unapređenja jednog društva, dok ga je jednoumlje uvek vodilo u degradaciju i propadanje, za šta u istoriji postoje brojni primeri koje ne želimo ikada više da ponavljamo, i u konkretnom slučaju Srbije ne želimo više da živimo, a što potvrđuju i masovni protesti građana širom zemlje.

dr Ana Jakovljević i Ana Eraković

narodne poslanice i advokati