Rokvić: SNS bi čak i zloupotrebom udruženja koja se bave decom do kontrole REM

Kada bi Srbija dobila nezavisno Regulatorno telo za elektronske medije (REM) bile bi ukinute sve televizije koje su čuvari kerberi režima Srpske napredne stranke, poput Hepija, Informera i Pinka, što ovoj vlasti nikako ne odgovara, rekla je danas potpredsednica Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodna poslanica Ivana Rokvić na sednici Odbora za kulturu i informisanje u Skupštini Srbije.

,,Vlast ne sme da dozvoli da dobijemo REM kao nezavisnu instituciju koju čine stručnjaci i eksperti, odnosno ljudi koji se biraju iz reda uglednih stručnjaka iz oblasti koje su od značaja za obavljanje poslova koji su u nadležnosti Regulatora. Zamislite šta bi se dogodilo kada bismo sutra u 12 časova dobili takav REM i takvih devet članova. U roku od 24 sata imali bismo RTS koji radi svoj posao onako kako mu nalaže Zakon o javnim medijskim servisima i bile bi ukinute sve televizije koje ne izveštavaju onako kako treba, koje prikazuju nasilje nad ženama i rijalitije”, istakla je ona.

Rokvić naglašava da je, sudeći po dokumentaciji koja je stigla za kandidate i predlagače članova za Savet REM, situacija mnogo gora nego što je bila prošli put i apeluje na sve u Odboru za kulturu i informisanje da ne dozvole da se ponovo dođe u opasnost da se ceo proces kontaminira, da ponovo bude obesmišljen i da se ponavlja i treći put kao ,,treća sreća”.

,,Ne želim nikoga da uvredim, ali ministri koji su do juče bili moleri odjednom su postali multimilioneri sa nekoliko stanova u Beogradu na vodi i neće da se vrate nazad. Što se tiče Stevice Smederevca i Žarka Ristića očekujem da njihova kandidatura bude automatski diskvalifikovana jer postoji velika zabrinutost u vezi sa integritetom i nezavisnošću procesa zbog njihove nominacije”, dodala je Rokvić.

Ona navodi da je na samom početku procesa primetna zloupotreba udruženja i društava koja se bave decom i ocenjuje da postoji granica koja ne sme da se prelazi, kao i da je tokom procesa prijavljivanja kandidata dolazilo do niza neprijatnih situacija gde su iz kabineta ministra za rad i ministarke bez portfelja razna udruženja dobijala pozive i napomene jer su dobili oko 80 miliona za finansiranje i sufinansiranje projekata i na njih je vršen pritisak na koji način treba da pruže podršku, odnosno predlože kandidate koje su im oni rekli.

,,Podsetiću vas da je u prethodnom procesu Ištvan Bodžoni, usred javnog slušanja, izrekao neistinu kada mu je rečeno da su javno dostupni podaci o tome da li je vlasnik ili ima udeo u vlasništvu određenog medija. Tek nakon toga je povukao ime iz registra stvarnih vlasnika, ali je to ostalo u registru REM. On važi za mađarskog Željka Mitrovića, dobija sumanute cifre od Srbije i Mađarske i promoviše `mađarski Pink` na teritoriji Vojvodine. Pošto imate dokaze on treba da bude diskvalifikovan. Nismo ovde dovedeni kao neka bezlična marva koje će da glasa na zvonce već da donosimo najbolje moguće odluke u ime građana koje predstavljamo, a nezavisan REM moramo da imamo”, zaključila je Rokvić.