Kada bi Srbija dobila nezavisno Regulatorno telo za elektronske medije (REM) bile bi ukinute sve televizije koje su čuvari kerberi režima Srpske napredne stranke, poput Hepija, Informera i Pinka, što ovoj vlasti nikako ne odgovara, rekla je danas potpredsednica Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodna poslanica Ivana Rokvić na sednici Odbora za kulturu i informisanje u Skupštini Srbije.
,,Vlast ne sme da dozvoli da dobijemo REM kao nezavisnu instituciju koju čine stručnjaci i eksperti, odnosno ljudi koji se biraju iz reda uglednih stručnjaka iz oblasti koje su od značaja za obavljanje poslova koji su u nadležnosti Regulatora. Zamislite šta bi se dogodilo kada bismo sutra u 12 časova dobili takav REM i takvih devet članova. U roku od 24 sata imali bismo RTS koji radi svoj posao onako kako mu nalaže Zakon o javnim medijskim servisima i bile bi ukinute sve televizije koje ne izveštavaju onako kako treba, koje prikazuju nasilje nad ženama i rijalitije”, istakla je ona.
Rokvić naglašava da je, sudeći po dokumentaciji koja je stigla za kandidate i predlagače članova za Savet REM, situacija mnogo gora nego što je bila prošli put i apeluje na sve u Odboru za kulturu i informisanje da ne dozvole da se ponovo dođe u opasnost da se ceo proces kontaminira, da ponovo bude obesmišljen i da se ponavlja i treći put kao ,,treća sreća”.
,,Ne želim nikoga da uvredim, ali ministri koji su do juče bili moleri odjednom su postali multimilioneri sa nekoliko stanova u Beogradu na vodi i neće da se vrate nazad. Što se tiče Stevice Smederevca i Žarka Ristića očekujem da njihova kandidatura bude automatski diskvalifikovana jer postoji velika zabrinutost u vezi sa integritetom i nezavisnošću procesa zbog njihove nominacije”, dodala je Rokvić.
Ona navodi da je na samom početku procesa primetna zloupotreba udruženja i društava koja se bave decom i ocenjuje da postoji granica koja ne sme da se prelazi, kao i da je tokom procesa prijavljivanja kandidata dolazilo do niza neprijatnih situacija gde su iz kabineta ministra za rad i ministarke bez portfelja razna udruženja dobijala pozive i napomene jer su dobili oko 80 miliona za finansiranje i sufinansiranje projekata i na njih je vršen pritisak na koji način treba da pruže podršku, odnosno predlože kandidate koje su im oni rekli.
,,Podsetiću vas da je u prethodnom procesu Ištvan Bodžoni, usred javnog slušanja, izrekao neistinu kada mu je rečeno da su javno dostupni podaci o tome da li je vlasnik ili ima udeo u vlasništvu određenog medija. Tek nakon toga je povukao ime iz registra stvarnih vlasnika, ali je to ostalo u registru REM. On važi za mađarskog Željka Mitrovića, dobija sumanute cifre od Srbije i Mađarske i promoviše `mađarski Pink` na teritoriji Vojvodine. Pošto imate dokaze on treba da bude diskvalifikovan. Nismo ovde dovedeni kao neka bezlična marva koje će da glasa na zvonce već da donosimo najbolje moguće odluke u ime građana koje predstavljamo, a nezavisan REM moramo da imamo”, zaključila je Rokvić.



