Потребно је да се померимо са мртве тачке у процесу конституисања Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), јер стање у ком се налазимо не одговара никоме, а понајмање држави у којој сви ми живимо, рекла је данас потпредседница Народног покрета Србије (НПС) и народна посланица Ивана Роквић на седници Одбора за културу и информисање.
Роквић наглашава да ће ускоро истећи две године откако Србија нема изабран Савет РЕМ-а, а да је процес избора нових чланова од самог почетка био дубоко контаминиран политичким притисцима, те да је власт доводила људе са улице који нису овлашћени предлагачи како покушала да замени легално изабране кандидате националних мањина.
,,Ми смо извршили разне институционалне и медијске притиске на овај Одбор и успели смо да вратимо исправно изабране кандидате, господина Фијуљанина и госпођу Амети. Онда смо, наравно, дошли до Скупштине, то већ сви знамо: посланици СНС-а и њихових сателита изашли су из скупштинске сале, па тако до данас уопште нисмо добили кандидате националних мањина”, подсетила је Роквић.
Она истиче да је због поменутих политичких притисака сагласна са предлогом да се поступак обустави до нових избора за националне савете националних мањина, али подсећа да друштво вапи за функционалним РЕМ-ом.
,,Пошто смо усвојили одлуку о обустављању поступка за предлагање кандидата за избор чланова Савета РЕМ-а из области националних мањина, а то је била правна сметња за она четири новоизабрана члана, ја молим да их позовемо да се врате у РЕМ, да почну да раде свој посао и да обављају своју функцију, јер нам је РЕМ заиста преко потребан”, навела је Роквић.
Роквић подсећа да и ОЕБС и Европска унија очекују да Србија има независан и одговоран Савет РЕМ-а уколико хоће да се покаже као демократска држава, поготово због његове важности у изборима који ће се неминовно одржати.
,,Од 1. јула до 31. децембра прошле године Кодекс новинара прекршен је укупно 13.324 пута. Да ли знате колико пута је дошло до кршења Закона о електронским медијима? Нула. Али не зато што нема никаквих прекршаја, него зато што је управо РЕМ орган који се бави кршењем закона у области електронских медија. Пошто немамо орган који може да санкционише и да се бави примедбама у овој области, ето нам сада и те нуле. И зато нам је РЕМ преко потребан”, закључила је Роквић.



