Rokvić: REM mora da počne da radi, kandidati manjina da se reše naknadno

Potrebno je da se pomerimo sa mrtve tačke u procesu konstituisanja Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), jer stanje u kom se nalazimo ne odgovara nikome, a ponajmanje državi u kojoj svi mi živimo, rekla je danas potpredsednica Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodna poslanica Ivana Rokvić na sednici Odbora za kulturu i informisanje. 

Rokvić naglašava da će uskoro isteći dve godine otkako Srbija nema izabran Savet REM-a, a da je proces izbora novih članova od samog početka bio duboko kontaminiran političkim pritiscima, te da je vlast dovodila ljude sa ulice koji nisu ovlašćeni predlagači kako pokušala da zameni legalno izabrane kandidate nacionalnih manjina. 

,,Mi smo izvršili razne institucionalne i medijske pritiske na ovaj Odbor i uspeli smo da vratimo ispravno izabrane kandidate, gospodina Fijuljanina i gospođu Ameti. Onda smo, naravno, došli do Skupštine, to već svi znamo: poslanici SNS-a i njihovih satelita izašli su iz skupštinske sale, pa tako do danas uopšte nismo dobili kandidate nacionalnih manjina”, podsetila je Rokvić. 

Ona ističe da je zbog pomenutih političkih pritisaka saglasna sa predlogom da se postupak obustavi do novih izbora za nacionalne savete nacionalnih manjina, ali podseća da društvo vapi za funkcionalnim REM-om. 

,,Pošto smo usvojili odluku o obustavljanju postupka za predlaganje kandidata za izbor članova Saveta REM-a iz oblasti nacionalnih manjina, a to je bila pravna smetnja za ona četiri novoizabrana člana, ja molim da ih pozovemo da se vrate u REM, da počnu da rade svoj posao i da obavljaju svoju funkciju, jer nam je REM zaista preko potreban”, navela je Rokvić. 

Rokvić podseća da i OEBS i Evropska unija očekuju da Srbija ima nezavisan i odgovoran Savet REM-a ukoliko hoće da se pokaže kao demokratska država, pogotovo zbog njegove važnosti u izborima koji će se neminovno održati. 

,,Od 1. jula do 31. decembra prošle godine Kodeks novinara prekršen je ukupno 13.324 puta. Da li znate koliko puta je došlo do kršenja Zakona o elektronskim medijima? Nula. Ali ne zato što nema nikakvih prekršaja, nego zato što je upravo REM organ koji se bavi kršenjem zakona u oblasti elektronskih medija. Pošto nemamo organ koji može da sankcioniše i da se bavi primedbama u ovoj oblasti, eto nam sada i te nule. I zato nam je REM preko potreban”, zaključila je Rokvić.