Rokvić: REM je pas čuvar rijaliti blata u koje nas je režim uvukao

Narodni pokret Srbije insistira na autonomnom izboru Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i isključenju zločinačke izvršne vlasti iz tog procesa, jer nama nije svejedno ko sedi u Savetu REM, rekla je danas potpredsednica Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodna poslanica Ivana Rokvić na sednici Odbora za kulturu i informisanje u Skupštini Srbije.

Rokvić podseća da su mandati svim članovima REM istekli početkom novembra, a sada je kraj decembra i dodaje da vlast sve radi u minut do 12, kao i da nemaju političku volju za promenu Saveta REM, jer im to nije prioritet.

,,O kandidatima nismo ni govorili. Nepotpunu dokumentaciju o njima ste nam dostavili takođe u pet do 12.  Ne znam ko je kandidat Žarko Ristić i zbog čega nije njegova biografija dostavljena, kao ni kopija lične karte. S obzirom da Narodna skupština Srbije više nema pravo da predlaže kandidate od prošle godine, stavili ste u pogon nepostojeća udruženja kako biste progurali svoje kandidate i ponovo dolazimo u situaciju da će biti isti REM samo drugo pakovanje”, istakla je ona.

Ona naglašava da ta udruženja ne ispunjavaju zakonske uslove što znači da se opet krši zakon i podseća na poglavlja 10 i 23 iz Klastera 3 koja odnose na ljudska prava i slobodu izražavanja i koja su ključna za medijsku situaciju u Srbiji, a preporuka su ODIHR.

,,Režimu je praktično svejedno da li imamo REM ili nemamo. Ne vidim da ste do sada sankcionisali ono što se dešavalo na našem medijskom polju. REM je na prvom mestu bio pas čuvar rijaliti blata u koje nas je uvukao ovaj režim, pre svega sa pojedinih ružičastih televizija i udavio sve ljude u našoj državi”, kazala je Rokvić.

Rokvić kaže da prema reformskoj agendi Srbije koja mora da bude završena do kraja ove godine, a koja se odnosi i na Savet REM i da ako želimo da se približimo EU moramo da imamo nezavisan REM i dodaje da sve što se radi je jedna obična farsa kako bi režim progurao svoje kandidate zarad ostvarivanja ličnih interesa.

,,Treba da podržimo ljude koji su profesionalno ostvareni, a ne one koji će osiguravati da režimu prolazi sve što im padne na pamet kroz medije koji su pod njihovom kontrolom. NPS, koji je nastao kao odgovor na sva zlodela koja radite u ovoj državi, zalagaće se za REM koji će vratiti kulturu, pristojnost i moralna načela. Mi ne zloupotrebljavamo tragediju koja nas je zadesila, naprotiv želimo da se to više nikad ne ponovi, a desila se zbog korupcije režima. Iz istog razloga studenti, građani pa i đaci su na ulici”, zaključila je ona.