Ракић: Директори здравствених установа несмењиви последњих 12 година

Здравствене установе које су у дуговима и чији су рачуни у блокади јасан су показатељ паралелног система који се води мимо финансијских токова, рекла је данас за телевизију Н1 народна посланица Народног покрета Србије (НПС) и бивша директорка ГАК ,,Народни фронт” Снежана Ракић.

Она истиче да су сви директори здравствених установа у в.д. стању, што значи да су лако смењиви и да партијски морају бити послушни и додаје да је Фонд за здравствено осигурање највећа каса после Народне банке Србије и дотира болнице које су у блокадама, као и да то није решење, већ преживљавање.

,,Велика већина директора здравствених установа је или у пензији или су близу пензије и нема ревизије пословања здравствених установа. То је све настало после 2018. и 2019. године када је Фонд здравственог осигурања централизовао трошкове да би се лакше управљало. Дакле, онај ко је добар и ко је ближи партији добиће адекватнија средства без обзира што је рачун у блокади”, објаснила је она.

Ракић наглашава да такво стање више никоме не одговара, чак ни власти и тај проблем ће морати да се реши, а не да се гура под тепих и додаје да директор здравствене установе који направи дуг, не плаћа дневнице или против кога постоје судске тужбе, он и даље остаје на том месту, што траје деценијама и у питању су људи који су несмењиви последњих 12 година.

,,Министарство здравља мора да поставља директоре здравствених установа према конкурсу. Када су у питању дуговања добављачима, они исто блокирају рачун уколико им се не плати и то су већи износи за лекове, потрошни материјал, лабораторијске услуге… Дође моменат када се уђе у тај зачарани круг и веома је тешко извући се из тога. Запослени раде под неодговарајућим условима, пацијенти немају одговарајуће услове за лечење и то су ствари о којима слушамо сваки дан. Такође, присутан је недостатак лекара јер људи напуштају такве установе”, додала је Ракић.

Она каже да је 2018. године постојао предлог да се уведе плаћање према услугама, да се лекарима подигну плате и да болнице добијају додатна средства, али и да не зна да ли постоји болница у којој је то заживело и додаје да људи који руководе здравственим системом морају бити квалификовани.