Pavlović: Dim sa požara na Makišu opasan po zdravlje građana, tražimo hitno rešenje

Povodom požara koji je danas izbio na železničkoj stanici Makiš, Narodni pokret Srbije poziva Železnice Srbije da odmah preduzmu neophodne mere za bezbedno zbrinjavanje otpadnih pragova, kako do ovakvih požara više ne bi dolazilo i kako bi se smanjila opasnost po život, zdravlje i bezbednost ljudi i imovinu, naročito u letnjem periodu velikih vrućina, rekao je danas potpredsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i šef odborničke grupe Miloš Pavlović. 

Pavlović upozorava da požar koji je danas izbio na železničkoj stanici Makiš predstavlja veliku opasnost ne samo po bezbednost građana Beograda, već i po njihovo zdravlje.

,,Pragovi koji su se zapalili premazani su hemikalijama koje na temperaturi sagorevanja od 500-600 °C postaju kancerogene. Gust dim koji pri tome nastaje izuzetno je štetan, a čestice iz njega na kraju se talože na okolna polja, zemljište, stočnu hranu i druge površine”, istakao je Pavlović. 

On objašnjava da se otpadni pragovi svrstavaju u opasan kancerogen otpad prema međunarodnoj klasifikaciji otpada, i to upravo zbog premaza teškim uljima sa kancerogenim supstancama. 

,,Crni dim koji nastaje pri gorenju pragova crn je zato što je sagorevanje nepotpuno. U tom dimu nalaze se desetine otrovnih, kancerogenih supstanci koje se potom talože na naseljena i nenaseljena mesta u okolini deponija”, naglasio je Pavlović. 

Pavlović podvlači da je problem mnogo širi od jednog požara, jer Železnice Srbije imaju oko 50 neregulisanih deponija širom zemlje, na kojima stalno izbijaju nekontrolisani požari i naglašava da upravo iz tog razloga Narodni pokret Srbije insistira na sistemskom rešenju, a ne samo na saniranju posledica.