Narodni pokret Srbije najoštrije osuđuje sinoćnji napad pristalica Aleksandra Vučića na studente, novinare i građane Novog Sada i zahteva hitnu istragu, identifikaciju i hapšenje nasilnika, kao i utvrđivanje odgovornosti za propuste u postupanju policije.
Novi Sad, već teško pogođen tragedijom pada nadstrešnice u kojoj je poginulo 16 ljudi, sinoć je ponovo izložen nasilju koje ugrožava sigurnost i mir građana, a posebno je zabrinjavajuće i neprihvatljivo što policija, uprkos velikom prisustvu na terenu, nije reagovala i zaštitila napadnute studente.
Sramno je da u toku proslave dva veka Matice srpske u Novom Sadu, građane i studente napadaju pristalice režima koji je glavni generator agresije i nasilja prisutnog na ulicama širom Srbije, kao i da se uopšte na ovakav način održava jedna takva svečanost koja bi trebalo da bude dostupna svim građanima, jer Matica srpska pripada celom srpskom narodu.
Režim, koji je doveo do situacije da se dva veka obeležavaju tako što nepoznati muškarci u crnom uz saradnju policije ne dozvoljavaju studentima i građanima da priđu pozorišu, zasigurno nema legitimitet.
Navodi da su osuđeni robijaši i kriminalci, naočigled policije, fizički napali okupljene građane i studente moraju se hitno ispitati, a javnost odmah obavestiti o o napretku istrage, preduzetim merama i kažnjavanju odgovornih, jer samo transparentno postupanje institucija može vratiti poverenje građana u bezbednost i pravdu.
Ovakvi incidenti pokazuju da se nasilje u našem društvu sve više prihvata kao normalna pojava, što je neprihvatljivo. Svaka institucija koja toleriše ili ignoriše nasilnike direktno učestvuje u degradaciji bezbednosti građana i slobode medija.
Pozivamo nadležne institucije da ovom slučaju pristupe odgovorno, da pronađu odgovorne nasilnike i da se oni procesuiraju, kako bismo konačno prestali nasilje da tolerišemo kao nešto normalno u našem društvu.



