Novaković u Skupštini: Što bude veći pritisak da se litijum u Srbiji rudari, otpor će biti veći

Srbija je obećana zemlja za Rio Tinto jer je profit veliki, a ulaganja u ekološke i sve ostale standarde su minimalna, a mi se pecamo i mislimo da to rade za naše dobro, rekao je potpredsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Borislav Novaković na sednici Skupštine Srbije.

,,Sve je suprotno od onoga što je vladajuća većina rekla. U ovom trenutku postoji veliki pritisak iz inostranstva koji je nediplomatski i potpuno otvoren u korist rudarenja. Ovaj narod i država imaju svoj dignitet, čast i ponos i to nećemo dozvoliti. Ako postoji nešto što je duboko ukorenjeno u karakter ovovg naroda to su ideje pravde i pravičnosti za koje su spremni da se bore do kraja i bez ostatka i tako će biti i oko litijuma”, kazao je on.

Novaković ističe da što bude veći pritisak, otpor da se rudari litijum u Srbiji će biti veći, a što bude beskrupuloznije i drskije nametana ideja da se ovde otvaraju rudnici, bunt, neposlušnost i otvorena pobuna naroda će biti sve veća.

,,Naša poruka će biti da nećete kopati i rudariti. Istraživanja su pokazala da je pre dolaska Olafa Šolca u Srbiju 40 posto ljudi bilo protiv kopanja litijuma, a nakon toga 60 posto je protiv. Molim vas, pozovite ga još jednom i posle toga niko u Srbiji neće hteti da se rudari litijum. Uzeli ste Nemačku kao uzor i Šolca kao političkog promotera”, dodao je on.

On ocenjuje da trenutna vlast investira u političare koji odlaze, a ne u one koji dolaze i navodi primer kampanje Hilari Klinton, kada je pobedio Donald Tramp i dodaje da se vlast sada okreće ka Trampu i investira preko Kušnera u njegovu kampanju.

,,Da li vodeći svoju politiku i iznoseći argumente u korist iskopavanja litijuma razmišljate šta će biti unapred. Rio Tinto dolazi u države koje nemaju razvijene ekološke standarde i zakone. Ministarstvo rudarstva i energetike je potpuno nekompetentno i nestručno i radnici ne umeju ni struju da očitaju. U Novom Sadu ima 5.800 reklamacija po vašoj zvaničnoj, kao i 26.000 po nezvaničnoj evidenciji za enormne račune. Umesto da firme koje to rade budu kažnjene vi ih favorizujete”, istakao je on.

Novaković objašnjava da je u Novom Sadu firma Marka Bosanca Bosketa dobila taj posao jer je on lični prijatelj Miloša Vučevića, desna ruka Zvonka Veselinovića i intimus Andreja Vučića i dodaje da je tender koji je raspisan pre četiri dana istakao tog čoveka i njegovu firmu kao potencijalnog dobitniga posla, što znači još 3,5 milijardi.

,,Upitao bih Anu Brnabić zašto je lagala narod kada je 20. januara 2022. godine ukinula Uredbu o prostornom planu područja posebne namene za realizaciju projekta Jadar i stavila tačku na Rio Tinto. Samo četiri dana kasnije izjavila je da je apsolutno stavljena tačka. U novembru 2023. godine tokom predizborne kampanje istakli ste isto. Lagali ste mnogo puta. Zašto ste u tri maha brutalno slagali građane i zašto je ovo što sada govorite u potpunoj suprotnosti od svega što ste pre rekli?”, zaključio je Novaković.