Novaković: Kada se većina ohrabri i strah mine Vučić je izgubio, a nadomak smo tog cilja

Ideja Vlade narodnog poverenja je da ponovo integrišemo društvo i uspostavimo pravnu i političku kulturu preko koje se problemi u politici i politički procesi rešavaju bez konflikta ili na najmanje konfliktan način, kao i da Srbija postane civilizovana i uređena i da nam svaki dan ne bude kao minsko polje, rekao je danas za KTV potpredsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Borislav Novaković.

Novaković naglašava da je kod Aleksandra Vučića sve izmešteno iz institucija, kao i da kod njega ne postoje ni zakoni ni institucije, a ako postoje, to je samo da bi stvorili privid pravnosti i dodaje da paralelna, kriminalna struktura koju on prevodi kao šef organizovane kriminalne grupe ili šef mafije praktično upravlja državom i moraju biti razvlašćeni.

,,Država nam se svela na volju i zlovolju jednog čoveka koji je, sticajem okolnosti predsednik države, i trebalo bi da otelovljuje jedinstvo i bude čovek koji ujedinjuje i koji ima takvu pravnu i političku kulturu da ceo narod i svi građani budu ponosni na njega. U načelu na koji postupa ne treba da se oseti njegova stranačka pripadnost, naprotiv, stranka koja ga je predložila treba da bude stranka koja će imati najviše distance, a da najviše, u svojoj političkoj kulturi, spušta mostove prema onima sa kojima se ne slaže”, kazao je on.

Novaković ističe da je Aleksandar Vučić na velika vrata vratio mržnju u Srbiju koja je bila karakteristična za devedesete godine, ponovo je podelio narod i naciju na njegove i na one koji to nisu i iskopao je, proširio i produbio rovove podela na vlast i opoziciju, pri čemu je vlast identifikovana sa državom, a opozicija je po definiciji rušilačka.

,,Nikada kao sada nije postojala takva zloupotreba javne bezbednosti i državne bezbednosti, koja se sada zove samo Bezbednosno – informativna agencija (BIA). Predstavnici BIA pozivaju na informativne razgovore sve građanske aktiviste koji organizuju proteste zbog narušavanja ili rušenja ustavnog poretka. Legitimno pravo političkog organizovanja i iskazivanje građanske neposlušnosti i svog stava na odluke vlasti tretira se kao rušenje ustavnog poretka”, dodao je on.

On ocenjuje da opozicija mora da radi sve suprotno od onoga što radi Aleksandar Vučić i dodaje da on unosi razdor i mržnju, a opozicija mora svojim ponašanjem da deluje ujedinjujuće i objedinjujuće.

,,Na protestu 15. marta studenti, građani i opozicija su želeli da to bude miran skup. Svi smo želeli da to bude demonstracija činjenice da Vučić nema većinu u Srbiji i da je on u ovom trenutku u manjini. On je organizovao batinaše i u jednom momentu je pokušao da izazove incidente sa kriminalcima ispred Skupštine Srbije. To je ključni momenat kada studenti pozivaju da se plato ispred parlamenta isprazni, jer su dobili dojavu da su kriminalci krenuli i da žele fajt. Vučić bi to iskoristio šaljući policiju koja bi sve raščistila, a on bi u svom obraćanju u 22 sata rekao da je država spašena”. dodao je on.

Prema njegovim rečima, zvučni topovi su nabavljeni kada je Aleksandar Vulin obavljao funkciju ministra unutrašnjih poslova i nema nikakve sumnje da je to učinjeno na nezakonit način.

,,Postavlja se pitanje koji je zakonski osnov da se nabavljaju sredstva čija upotreba nije predviđena zakonom, a posebno ne procedura upotrebe. Celu situaciju dodatno opterećuje potpuna neodgovornost. Ako državni organi ne budu dali odgovore, onda to postaje i međunarodni problem, jer smo kandidat za EU. Ne želim da spekulišem, ali očito je upotrebljeno neko sredstvo i mora da se utvrdi istina, ko je to učinio, kada i po čijem naređenju, ali da se snosi odgovornost”, istakao je on.

Novaković kaže da je cilj prelazne vlade ispunjenje svih studentskih zahteva, ali i da se stvore medijske i pravne okolnosti za poštene izbore na kojima će biti verifikovana činjenica da Aleksandar Vučić nema većinu i dodaje da bi bilo logično da prelazna vlada ima mandat od devet meseci, koliko je dovoljno da se kroz sva važna ministarstva i državne institucije stvore okolnosti i uslovi za fer izbore.

,,Ideja prelazne vlade nije da je preuzmu političari, već da se stvori što širi konsenzus svih društvenih činilaca i da sve organizacije koje su bile izopštene, intelektualna zajednica, univerzitet, studenti, akademija, strukovna udruženja, nevladine organizacije, budu zastupljene i da to bude neka vrsta nove integracije, energije i okupljanja. Dolazi do efekta kumulativnog nezadovoljstva. Već su nervi našpanovani kao Đokovićev reket i Vučića će atmosfera nezadovoljstva koja mu lebdi iznad glave i okolnosti naterati da uđe u razgovore. Straha je sve manje i biće ga sve manje. Onog trenutka kada se većina ohrabri i izgovori ne, bez obzira na posledice koje mogu biti jako bolne, on tog momenta pada i mi smo pred tim trenutkom ”, zaključio je on.