Јаковљевић: Вучевићева оставка и Закон о високом образовању једине тачке о којима је могло да се говори у Скупштини

Деца која данас уписују основну школу, до тренутка када крену на факултет 60 посто занимања неће постојати и зато морамо да размислимо који је концепт образовања и како наш систем треба да изгледа да би они били спремни за живот који им предстоји, рекла је данас за Радио – телевизију Србије потпредседница Народног покрета Србије (НПС) и народна посланица др Ана Јаковљевић.

Говорећи о седници Скупштине Србије, она каже да су, имајући у виду да је председник Владе још крајем јануара поднео оставку, а која је на констатовање у Скупштину стигла тек недавно, искључиво његова оставка и предлог измена и допуна Закона о високом образовању, који је изузетно важан и води ка испуњењу студентских захтева,  једине тачке о којима треба да се расправља на седници парламента.

,,Са Београдског универзитета, где сам радила као директор Центра за обезбеђење квалитета и генерални секретар Конференције универзитета Србије отишла сам 2018. године. Многи захтеви који се тичу финансијских аспеката, материјалних трошкова, уплата накнаде за акредитацију, као и коришћење сопствених средстава које је у то време било оспоравано, сада су у овом закону инкорпорирани и велики део је уважен”, објаснила је она.

Јаковљевић подсећа да су измене тог закона извршене 2018. године када је држава повећала број својих представника у саветима универзитета и факултета, а сада је овим законом то смањено.

,,Наш предлог је био да треба да се врати на стање пре тих измена јер је тада двотрећинска већина припадала академској заједници и мислимо да ће се аутономија универзитета боље остваривати уколико је мање представника државе, а више студената и академског особља. То је био наш први амандман, а други се  односио на то да се 50 посто школарине надокнади студентима ове године, следеће 75 посто, а 2027. године за држављане Србије да студирање буде бесплатно као што је пракса у европским земљама”, казала је она.

Она истиче да је Национално тело за акредитацију и проверу квалитета, чији је била секретар, Европска асоцијација која се бави унапређењем квалитета избацила из свог чланства јер наш систем акредитација није усклађен са европским, као и са смерницама за акредитацију и унапређење квалитета и додаје да нам предстоји озбиљна, суштинска реформа зато што се променио концепт образовања у претходном периоду.

,,Технолошка револуција је донела многе промене, а ми на њих нисмо одреаговали како треба да образовање прилагодимо времену у коме живимо и да образовање одговори на потребе и деце у основним и средњим школама, али и на факултетима. Потребне су озбиљне структурне реформе, прво система акредитације. Да бисмо постигли оно што имају угледни универзитети у Европи, морамо озбиљно да се позабавимо тим системом, који се, такав какав јесте, не примењује доследно, већ селективно”, додала је она.

На питање да ли има дана након ког неће моћи да се надокнади оно што су студенти пропустили, она каже да управе факултета подржавају студенте и да је могућ договор и начин како да се надокнади и додаје да је кључно да се испуне студентски захтеви.

,,Ако претпоставимо да је четврти студентски захтев испуњен, уколико студенти то кажу, и даље имамо претходна три која се тичу објављивања документације о паду надстрешнице у Новом Саду, процесуирање одговорних за ту трагедију, али и за напад на студенте и обустављање поступака који су покренути против људи који су учествовали на протестима, не аболирање”, рекла је она.

Јаковљевић наглашава да је потребно вратити поверење у образовни систем, као и да за наставничке факултете опада интересовање и једва и уписују студенте и додаје да се поставља питање ко ће учити децу у будућности.

,,Први септембар увек буде као `Дан мрмота` јер просветни радници увек штрајкују и прилично дуго им се говори да нема средстава за њихове захтеве. Када су се прошириле студентске блокаде и протести одједном се новац пронашао, а пре тога, када смо у парламенту радили ребаланс буџета главна ставка је било задуживање за градњу, а не за људске ресурсе за просвету. Србији предстоји јако пуно посла и рада када да би се системски ствари прилагодиле времену у коме живимо и да наша деца могу да одговоре изазовима који им предстоје у будућности”, закључила је Јаковљевић.