Јаковљевић: Влада у техничком мандату крши Закон о високом образовању како би казнила универзитет

Народни покрет Србија позива власт да се заустави у безумном походу очувања фотеља, престану да врше репресију и застрашивање људи, као и да узму Устав у руке и прочитају да су грађани носиоци суверености и да власт морају да врше искључиво, једино и само у најбољем интересу грађана Србије, у овом случају и њене академске заједнице, рекла је данас потпредседница Народног покрета Србије (НПС) и народна посланица др Ана Јаковљевић.  

Она подсећа да је Влада Србије у техничком мандату 24. марта изменила Уредбу о нормативима и стандардима услова рада универзитета и факултета за делатности које се финансирају из буџета, тако да је кршећи Закон о високом образовању (члан 68. став 5.) без предлога Националног савета за високо образовање, и мишљења Конференције универзитета Србије, бављење науком свела на пет сати недељно, а наставу на 35 сати, колико је остало до радне недеље од 40 часова.

,,Ако иједна одлука показује да ову власт воде `ћаци`, који апсолутно суштински не разумеју систем државе којом управљају, а тек систем високог образовања и науке, онда ову одлуку треба изучавати као пример незнања, нестручности и злоупотребе институција државе, која никада више не сме да се понови грађанима Србије”, казала је она.

Јаковљевић објашњава да како је прописано Законом о влади, Влада којој је престао мандат не може предлагати законе и друге опште акте и доносити прописе, осим ако је њихово доношење везано за законски рок или то налажу потребе државе, интереси одбране или природна, привредна или техничка несрећа и додаје да се измена ове Уредбе не уклапа ни у један разлог због ког би могла да буде донесена и представља кулминацију правничког незнања, злоупотребу државних институција и механизам најогољеније репресије коју власт спроводи над академском заједницом.

,,Универзитети и факултети су по законима Србије научно-истраживачке организације и да би постојали као такви морају да имају одговарајућу акредитацију, како за извођење наставе, тако и за бављење науком. Противзаконито и произвољно смањивање ангажовања у научно-истраживачком раду представља ударац на темеље науке и образовања, и представља наставак досадашње рушилачке политике ове власти према образовању и науци”, додала је она.

Према њеним речима, вероватно је власт веровала да ће изменама Закона о високом образовању унети раздор међу професоре и студенте и тиме окончати блокаде и протесте, што се види из изјава представника власти који су тражили да се усвојене измене ставе ван снаге, као и да се укине уставом гарантована аутономија универзитета.

,,Да су `ћаци` учили школе, као што нису, схватили би да праве вредности немају цену и да кад се неко за њих бори, не може се купити, а још мање застрашити. Захтеви студената нису испуњени. Институције у држави не само да не раде свој посао, него праве све већу штету грађанима, а у овом случају и академској заједници и томе се мора стати на пут. Студенти, наставници, истраживачи и ненаставно особље нису сами у овој борби и то грађани свакодневно показују”, закључила је она.