Jakovljević u Skupštini: Trećina stanovnika Srbije jedva spaja kraj s krajem

U Srbiji 800.000 ljudi živi ispod granice siromaštva, dok je oko 1,3 miliona građana u riziku od siromaštva, što znači da trećina stanovnika jedva spaja kraj s krajem, rekla je danas potpredsednica Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodna poslanica dr Ana Jakovljević na sednici Skupštine Srbije.  

,,Po ko zna koji put slušamo istu priču ministra Malog koji demonstrira kumulativno ekonomsko neznanje i opet poredi plate i penzije iz 2012. godine sa današnjim. Ono što ne govori je da se 2012. godine od prosečne penzije moglo kupiti 37 kilograma junetine, dok danas, sa ovom `astronomskom` penzijom, u zlatnom dobu može tek 24 kilograma”, kazala je ona.

Jakovljević naglašava da Srbi kao narod nestaju, kao i da prognoze pokazuju da će nas do 2050. godine biti za milion manje i dodaje da svake godine oko 51.000, uglavnom mladih ljudi, napušta Srbiju zbog loše razvijenog tržišta rada, teškoća u planiranju porodice i problema u obrazovnom sistemu.

,,Prazne nam se čitava područja u zemlji jer su regioni potpuno devastirani i sve je u državi centralizovano i vodi se iz jedne glave. Svet nije video veće ugraditelje od ove vlasti koja je, dok je tako vredno radila, pravila haos u ovoj oblasti. Cvetala je nelegalna gradnja i rušeni su zaštićeni objekti, a 1. novembra prošle godine smo videli i kakav je kvalitet te preplaćene gradnje”, dodala je Jakovljević.

Ona podseća da Republički geodetski zavod godinama ima ozbiljne probleme u radu jer ga vodi partijski direktor koji ne zna ništa o tom poslu i koji šikanira stručni kadar, zapošljava botove i mulja sa javnim nabavkama, kao i da je vrlo upitno kakve kapacitete ima Zavod da ovo što vlast predlaže brzo sprovede u narednom periodu.

,,Oni koji su 13 godina na vlasti i koji su uzrok svih problema predstavljaju sebe kao super heroje koji će rešiti čak delić problema koje su sami izazvali. Tačnije, oni koji su na svojoj zemlji gradili moći će da legalizuju objekte, iako se postavlja pitanje zašto su uopšte imali probleme. Svi ostali ostaju sa istim problemima”, navela je ona.

Jakovljević ističe da ljudi, od kojih većina nema dan radnog staža van politike i sa kupljenim diplomama i plagiranim doktoratima, udruženi sa žutima iz prethodnog režima, 13 godina razaraju društvo, truju i dele građane koji rade od jutra do sutra, nedovoljno plaćeni i bez sigurnosti i stabilnosti.

,,Ubedili su vas da ne možete ništa i da vaš glas ne vredi ništa, a da su oni svemogući. Građani Srbije, vi ste nosioci vlasti i imate moć. Posao vlasti je da se bavi građanima, ne da vodi abrove, bavi se lažima i glumi Milana tarota u Skupštini, predviđajući ko će da uđe u parlament, a ko ne. Znamo da neki od vas vole da posećuju vračare i gatare koje su vam rekle da ne stojite dobro, čim ne raspisujete izbore. Građani, ne plaćate vlast da radi ovo što radi, već da živite dobro, a ne da vam u svakoj predizbornoj kampanji udeljuju crkavicu”, zaključila je Jakovljević.