Narodni pokret Srbije predlaže da se umesto sa vlasnika objekata teret dokazivanja prebaci na vlasnike zemljišta koji su dužni da imaju veću pažnju jer imaju i veći interes, rekla je danas potpredsednica Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodna poslanica dr Ana Jakovljević na sednici Skupštine Srbije.
Jakovljević objašnjava da je članom zakona kojim pokušava da se utvrdi vlasništvo, predviđeno da vlasnici objekata koji su gradili na zemljištu koje nije njihovo, ne mogu da se registruju i Agencija ih upućuje na parnicu da u roku od pet godina reše vlasništvo na predmetnom zemljištu.
,,Jedino se ovim predlogom izuzima svojina zemljišta koje je bilo u vlasništvu društvenih preduzeća i izdaje se potvrda, ali sa zabeležbom. Zapravo najveći broj građana ima problem sa upisom objekata u javne knjige upravo zbog toga što je zemljište upisano kao svojina drugih lica”, kazala je ona.
Prema njenim rečima, postavlja se pitanje zašto se sada teret prebacuje na vlasnike objekata, a ne na vlasnike zemljišta koji imaju mnogo veći interes.
,,Predlažemo rešenje koje bi nateralo vlasnike zemljišta čiji je interes veći da pokrenu takve postupke jer je to u skladu i sa Zakonom o osnovama svojinsko – pravnih odnosa i sa Zakonom o planiranju jer ljudi koji su izgradili objekte mogu tako da ih stave u promet, a ne dira se u pravo onih čije je zemljište da se na sudu izbore za svoju svojinu koju očito već dugo ne koriste”, navela je Jakovljević.



