Споран Предлог допуне Закона о високом образовању којим се предвиђа довођење страних универзитета у Србију мимо стручних тела, отвара могућност за личне дилове и договоре власти, као и за корупцију и разне врсте злоупотреба, рекла је данас за телевизију Н1 потпредседница Народног покрета Србије и народна посланица др Ана Јаковљевић.
Јаковљевић наглашава да предлог допуне Закона о високом образовању, којим се даје могућност иностраној високошколској установи за извођење студијских програма на основу споразума и дозволе за рад Министарства просвете, апсолутно поништава систем акредитације и унапређења квалитета који постоји у нашој земљи.
,,Онај ко је ово писао не познаје систем високог образовања и унапређења квалитета. Имамо Национално тело за акредитацију и обезбеђење квалитета у високом образовању (НАТ) које је надлежно за спровођење акредитација и проверу квалитета. На основу њиховог извештаја Министарство просвете издаје дозволе за рад, а овако апсолутно произвољно одређује који су то престижни универзитети и самоиницијативно, на основу елабората омогућава студентима да у представништвима студирају”, казала је она.
Она истиче да се тиме прави паралелна структура која додатно урушава систем који постоји и додаје да је НАТ основан 2018. године, а 2020. године је избачен из Европске асоцијације за осигурање квалитета у високом образовању (ЕNQA), јер је утврђено да наш систем није усклађен са европским стандардима и смерницама.
Према њеним речима, да је Министарство просвете тада изанализирало извештај зашто смо избачени и да су видели како треба да унапредимо систем, добили смо у неком моменту дуално образовање које се накарадно примењује, а сада и ове измене, што показује да власт континуирано наставља девастацију високог образовања, уместо да гледамо како да унапредимо квалитет и постанемо пуноправни чланови европског простора високог образовања.
,,У ЕУ се формира мрежа европских универзитета, `Circle U`. У Србији је њен део само Универзитет у Београду. Студенти који студирају на тим универзитетима добијају могућност да проведу време на престижним европским универзитетима, да стичу међународно искуство и стекну што боље знање. Објашњење да се доводе страни факултети у Србију да млади не би одлазили је популистичко и показује незнање министарке просвете како функционише систем образовања. Одлазак у иностранство није ништа лоше”, додала је она.
Јаковљевић оцењује да је суштина послати што више младих да виде свет, науче језике, стекну пријатеље и унапреде своје вештине и врате се да помогну својој земљи и додаје да је овде проблем јер људи не желе да се у овакву земљу врате.
,,Образовање може да врати ову земљу на прави колосек и убрза раст, али у питању је систем који мора пажљиво да се гради и реформише како бисмо живели у бољој држави. Искрено се надам да ће академска заједница смоћи снаге да покушамо да се у наредном периоду побунимо како би се овај предлог закона ставио ван снаге, јер у супротном будућност нам није светла”, закључила је она.