Jakovljević iz Strazbura: Izostanak odgovornosti i pritisci na građane produbili institucionalnu krizu u Srbiji

Godinu i po dana nakon tragedije u Novom Sadu, Srbija se suočava sa dubokom krizom institucija, nedostatkom odgovornosti i padom poverenja građana u sistem, rekla je danas potpredsednica Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodna poslanica dr Ana Jakovljević na debati pod nazivom ,,Funkcionisanje demokratskih institucija u Srbiji“, koja je održana u okviru zasedanja Parlamentarne skupštine Saveta Evrope u Strazburu.

Jakovljević ističe da je urušavanje nadstrešnice u Novom Sadu, u kojem je život izgubilo šesnaest ljudi, a jedna mlada žena ostala trajno invalid, razotkrilo duboku institucionalnu krizu u Srbiji i umesto da sprovedu brzu i nezavisnu istragu kako bi se utvrdila puna odgovornost, vlasti su pokušale da izbegnu odgovornost.

,,Kao odgovor na to, građani su počeli svakodnevno da odaju poštu žrtvama šesnaestominutnim ćutanjem u 11.52 časova, tačno u vreme kada se tragedija dogodila. Nakon što su studenti napadnuti tokom jednog od mirnih okupljanja, od strane funkcionera Srpske napredne stranke, nastao je studentski pokret koji je ubrzo prerastao u najveći talas građanskih protesta u novijoj istoriji Srbije“, kazala je ona.

Ona ukazuje da tokom proteklih godinu i po dana, građani zahtevaju pravdu i odgovornost, dok je reakcija vlasti postajala sve represivnija, te su demonstranti bili izloženi nasilju, nezakonitim privođenjima i zastrašivanjima, dok je istovremeno narušena autonomija univerziteta, a profesori i nastavnici suočavali su se sa posledicama zbog podrške svojim studentima.

,,Posebnu zabrinutost izazivaju ozbiljne optužbe da je tokom masovnog protesta 15. marta protiv demonstranata upotrebljeno zvučno oružje. Umesto da se sprovede nezavisna istraga kako bi se utvrdile sve činjenice i odgovornost, javnost je suočena sa poricanjem i pokušajima prebacivanja odgovornosti“, dodala je Jakovljević.

Jakovljević naglašava da su istovremeno, međunarodni posmatrači u više navrata ukazivali na ozbiljne nepravilnosti u izbornom procesu u Srbiji, kao i da kupovina glasova, pritisci na birače i zloupotreba državnih institucija nastavljaju da podrivaju poverenje građana u demokratiju.

,,Izveštaj o kojem danas raspravljamo predstavlja objektivnu procenu stanja u Srbiji. Iza njegovih nalaza stoje ljudi koji se bore za temeljne demokratske vrednosti. Srbija je zemlja slobodnomislećih građana koji zahtevaju pravdu, nezavisne institucije i vladavinu prava. Uprkos pritiscima sa kojima se suočavaju, duboko verujem da će ove vrednosti na kraju prevladati. Vaša podrška tim vrednostima istovremeno je i podrška principima na kojima počiva Savet Evrope“, zaključila je ona.

Parlamentarna skupština Saveta Evrope razmotrila je funkcionisanje demokratskih institucija u Srbiji i usvojila rezoluciju u čijem je nacrtu izražena zabrinutost zbog odsustva dijaloga vlasti i opozicije, rizika po nezavisnost pravosuđa, korupcije, pretnji slobodi udruživanja i izražavanja, kao i zbog kontrole medija.  U nacrtu rezolucije istaknut je poziv vlastima da ulože kontinuirane napore da poštuju sve obaveze koje proizilaze iz članstva Srbije u Savetu Evrope.

Debata o Srbiji deo je letnjeg plenarnog zasedanja, koje je počelo juče, a traje do 26. juna.