Алексић: У Србији јефтиније млеко од воде, произвођачи не могу да опстану

Грађани Србије једу биљне сиреве мислећи да су у питању сиреви од 100 посто млека, што је резултат рада државе и Министарства пољопривреде, али и трагедија једног друштва и земље која има много потенцијала за пољопривредну производњу, коју власт системски уништава, рекао је данас председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић на седници Одбора за пољопривреду, шумарство и водоснабдевање у Скупштини Србије.

Алексић наглашава да је крајем прошле године настао хаос на тржишту млека који и даље траје и додаје да смо 2024. године увезли 9.000 тона биљног млека, 28.000 тона биљног сира и урде, 32.000 тона павлаке, 10.000 тона маслаца и 100.000 тона меса, што најбоље говори о одрживој и просперитетној пољопривреди, како је власт оцењује.  

,,Чему служе субвенције у пољопривреди ако се не регулише тржиште, а чему подстицаји, осим да неколицина трговаца који се баве увозом и трговином зарађује милионе, док примарне произвођаче гасимо, јер не могу да опстану. У овој држави само трговци добро пролазе и зарађују, а произвођачи пропадају”, казао је Алексић.

Он објашњава да цене млека и хране у Европи расту, док је у Србији проблем биљно млеко и биљни сир који на тржишту завршавају као да су 100 посто млеко, па тако грађани Србије мисле да једу прави сир, а у ствари једу сир биљног порекла, чија се увозна цена креће од 1,8 до четири евра по килограму, док су произвођачке цене у Србији од 5,2 до шест евра.

,,Ко је тај ко је одобрио и дао дозволе за увоз хиљаде тона сирева биљног порекла и биљног млека за први квартал? Зашто се то не контролише ако се контролисало кроз Управу за ветерину 2023. године и ко је одлучио да Управа за ветерину то више не ради па поново имамо хаос на тржишту млека као што смо имали?”, упитао је он.

Алексић објашњава да неке млекаре у Србији у овом тренутку заустављају откуп, као и да се цене млека се крећу од 40 до 60 динара по литру, што значи да је јефтиније млеко у Србији него вода, а власт прича о просперитетној држави и пољопривреди.

,,Када пољопривреднику који производи млеко дате премију од 19 динара, она треба да им служи за развој, да унапреде производњу и направе стајњаке због којих сте их прогањали, а служи им да преживе, јер са ценом млека која је на тржишту то не могу. Веома је важно да се на следећој седници доставе подаци колико новца није исплаћено по расписаним конкурсима, да ли су у питању субвенције за опрему или механизацију или осигурање усева”, додао је он.

Према његовим речима, ово је важно јер ћемо на тај начин видети за колико ће се умањити буџет од 111 милијарди за подстицаје у 2025. години којим се власт хвалила и додаје да је у питању манипулација подацима и да ће се видети стварно стање тек када се буџет умањи за онолико колико се дугује за осигурање и све остале подстицаје за претходну годину.