Алексић у Скупштини: Одлучујемо о будућности Србије, на нама је како ће нас историја памтити

Србија је на прекретници и данас бирамо будућност, јер ово је борба наше генерације у којој одлучујемо каква ће Србија бити с обзиром да је Јадар само капија и ако кроз њу прође Рио Тинто доћи ће још рударских компанија које ће окупирати целу државу и стићи све до Врања, рекао је данас председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић на седници Скупштине Србије на чијем дневном реду је предлог закона о изменама и допунама Закона о рударству и геолошким истраживањима.

Алексић је поручио народним посланицима да гласају за интересе Србије и њених грађана, јер ће их, како је оценио закон о чијем се усвајању одлучује ставити на једну или другу страну историје – историје Србије и патриотизма или странаца, страног капитала и страних интереса.

,,Рио Тинто је компанија која је у матичној Аустралији изгубила права да рудари и која је 4. априла 2024. године добила тужбу у Мадагаскару, али и компанија која је у Папуа Новој Гвинеји, како каже ваш председник, иза себе оставила грађански рат и 20.000 мртвих. Ја сам говорио о случају Гвинеје. Случај рудника Симанду постоји на сајту Светске Банке где је све објашњено и цео случај је истражен. Рио Тинто је тамо излобирао и платио да се наместе избори 2010. године у корист Алфа Кондеа, који је 2014. године декретом одузео права претходној компанији и дао их Рио Тинту и добио 10,5 милиона евра, а Влада Гвинеје преко Сороша до Рио Тинта 700 милиона евра”, објаснио је он.

Према његовим речима, сваки пут када син Џорџа Сороша, Алекс дође у Србију виђа се са Аном Брнабић и Александром Вучићем, док је ту и Тони Блер саветник Владе Србије, као и Кушнер пријатељ Албина Куртија и Албанаца и човек који доказано мрзи Србе и српске интересе, а сви они су део случаја у Гвинеји.

,,Епилог тог случаја је да је Рио Тинто прихватио кривицу и платио 15 милиона долара због кршења правила. Син председника Кондеа је ухапшен од стране ФБИ, Och-Ziff је платио 412 милиона долара јер је признао да је намештао изборе у Гвинеји. Човек који такође повезује Србију и Гвинеју је Чад Блевит који је био директор Рио Тинта тамо од 2011. до 2017. године када се све ово дешавало, а сада је у Србији директор Рио Тинта на пројекту Јадар. Доведен је да по истом принципу овде уради оно што је радио у Гвинеји”, истакао је он.

,,Данас је у Србији важнији интерес странаца и страних компанија него грађана и питам се како смо дотле дошли. Власт нас убеђује да треба да жртвујемо читав један крај Србије и народ. Ниједног момента нико из власти није рекао који је интерес државе и народа, а све и да имамо корист, коме нормалном пада на памет да животе и здравље грађана распродаје, као и територију и природна богатства?”, упитао је он.

Алексић подсећа да је власт у јануару 2022. године на Светог Јована иступила и рекла да је стављена тачка на пројекат Рио Тинта, да су поништене све дозволе и да је прича завршена, али да је у јулу ове године пројекат свесно враћен јер је Рио Тинто у периоду између 2022. и 2024. године потрошио 155 милиона за разне пројекте, лобистичке и аналитичке, што значи да је власт лагала и упитао ко је продао институт Јарослав Черни Миленијум тиму, омиљеној компанији власти.

,,Кажете да је Рио Тинто открио литијум. Није тачно. Открила га је професорка Јелена Обрадовић и њени асистенти Ненад и Милица Грубин. САНУ је издала Зборник радова у коме говори и ваша бивша министарка Зорана Михајловић која за вас каже да сте џубокс за богаћење. У САНУ је највећа српска памет и рекли су да нема услова да се пројекат Јадар прихвати јер води масовној девастацији простора, промени предела, деградацији биодиверзитета и вода, расељавању становништва, престанку пољопривредних активности и перманентном ризику за околна села и Лозницу”, казао је он.

Алексић каже да цена литијума пада, као и да нико из власти није рекао никада шта је корист државе и грађана и да је Рио Тинто у својој студији рекао да ће Србија добити 180 милиона евра годишње када се исплати инвестиција и додаје да је група економиста објавила студију да Србија годишње може приходовати 17,4 милиона евра годишње, односно 696 милиона евра за 40 година трајања рудника.

,,Зашто нисте позвали Кокезу да вам да оних 640 милиона евра милиона евра за које га оптужујете и решен проблем? Од пољопривреде зарађујемо 70 милиона евра годишње. Нама литијум не доноси ништа. Од малина зарадимо три пута више него што бисмо од литијума. Пошто је председник Србије боравио у Немачкој цитираћу једног посланика Бундестага који је рекао да је вађење литијума у Србији ствар рационалног интереса да се осигурају услови за даљи индустријски развој ЕУ, пре свега аутомобилске индустрије која има великог конкурента у Кини”, рекао је он.

Он истиче да земље које се баве рударењем, чак и афричке, не дозвољавају више да буду колоније него саме желе да раде тај посао, а власт у Србији доводи Рио Тинто да узме 11 милиона евра, као што су довели Кинезе у Бор и поклонили им 140 милијарди долара злата и бакра.

,,Данас се хвалите да ће Србија бити део алијансе за батерије. Са киме? Са Замбијом која је једина поред нас пристала да буде рударско заморче. НПС не види Србију као рударску земљу, већ као развијену и здраву земљу која производи храну и уводи нове технологије и нова знања. Идите у Бор и видите како изгледа рударство и како људи тамо живе. Срби одлазе, а Кинези долазе, раде и примају веће плате од наших радника”, додао је он.

Алексић је нагласио да иза Рио Тинта остају пустош, ратови и затрована земља и то је једина референца те компаније и додаје да је у Европи 43, 9 посто посто мање регистрованих аутомобила у августу ове него протекле године на струју, као и да многе компаније за батерије пропадају или стопирају своје инвестиције.