Алексић: Против ископавања литијума 80 посто грађана, међу њима и бирачи СНС

То што је Александар Вучић данас боравио у Немачкој док је на дневном реду Скупштине Србије била седница о литијуму је само порука за посланике владајуће партије да ће све бити у реду и да ће се пројекат Јадар наставити, рекао је данас за телевизију Нова председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић. 

Он наглашава да је данас 80 посто грађана Србије против ископавања литијума, чак и већина бирача СНС и других владајућих странака, док је мали број оних који су за тај пројекат, јер су неинформисани и прате наратив који пласирају државни медији и таблоиди и додаје да је свима јасно да је у питању страховита штета за Србију и да свако ко је одговоран не може да подржи пројекат за који не постоје аргументи.

,,На почетку данашње седнице о литијуму која је каснила није било неколико посланика опозиције, али их је било много више од броја који је рекла председница Скупштине Србије. Изгледа да им је стратегија била да прекину седницу и кажу да нема кворума и како је опозиција неодговорна. Нас је било 90, а за кворум је довољно присуство 84 посланика”, додао је он.

Алексић истиче да би за њега једини прави успех био да се Закон о изменама закона о забрани рударских и геолошких истраживања усвоји, али и да је ово прилика да се грађани, који немају прилику да чују стручну јавност и посланике који заступају такве ставове, упознају са тим шта за Србију значи отварање рудника у Јадру и да схвате да власт нема ниједан аргумент зашто то нама уопште треба и да нема никакве користи од тог пројекта.

,,На основу студије Рио Тинта урађена је економска анализа која показује да би једини бенефит Србије од тог пројекта био 2,6 евра годишње по глави становника, односно 17 милиона евра годишње, 40 година док траје пројекат, док би Рио Тинто приходовао 11 милијарди евра”, истакао је он.

Он наглашава да је став НПС да Србија не треба да се развија као рударска колонија, већ треба да се угледамо на најразвијеније државе ЕУ и додаје да земље у којима литијума има више него у Србији, а имају и фабрике батерија за аутомобиле, не размишљају о литијуму.

,,Зашто да се бавимо рударством, а други да се индустријализују? Желим да Србија уводи нова знања и технологије. Такође, много је већа корист од пољопривреде, од које годишње приходујемо пет до шест милијарди са 3,5 милиона хектара земљишта колико се обрађује. Милион хектара не обрађујемо, а ако бисмо га ставили у функцију имали бисмо још барем милијарду до милијарду и по евра”, објаснио је он.

Према његовим речима, потпуно је легитимно да ЕУ и неке земље желе да реше своје проблеме, али је проблем зашто се то ради на штету Србије и зашто то дозвољавамо уместо да мислимо о интересу наше земље и грађана, а не само да испоручујемо оно што се од нас тражи.

,,Европа јако добро зна да су у Србији на власти људи који су све само не европејци и који не желе Србију у ЕУ, већ их користе за себе и своје компаније. Њима треба литијум за њихову аутомобилску индустрију, а где је боље него у напредњачкој Србији где нема закона и где је корупција. У Бору је наша власт дала Кинезима, односно компанији Зиђин Мајнинг 2.000 хектара пољопривредног земљишта у власништво. У питању највеће налазиште бакра и злата у Европи и једно од највећих на свету са процењених 14 милиона тона бакра и 300 тона злата, односно 140 милијарди евра”, казао је он.

Говорећи о конференцији за медије коју је одржао прошле недеље и на којој је изнео како Рио Тинто ради у другим државама, посебно у Гвинеји, Алексић каже да су у питању јавно доступни подаци на сајту Светске Банке и додаје да су у истрази учествовале САД, Велика Британија и Аустралија.

,,Људи који су у Гвинеји били актери, појављују се и у Србији – Сорош, Тони Блер и многи други. Очигледно да се наша власт обавезала и највећи су лобисти Рио Тинта. Исто као у случају Гвинеје где су на власт довели председника који је требао Рио Тинту да заврши све што им је требало око руде гвожђа. Овде су 2022. године рекли да је стављена тачка на пројекат, а Рио Тинто је у међувремену потрошио 155 милиона на различите консултантске услуге. Ко би потрошио толики новац ако зна да се пројекат неће наставити”, додао је он.

Алексић наглашава да је ово борба наше генерације, јер ако пројекат Јадар почне са реализацијом врло брзо ће Србија постати рударска колонија, а Јадар само капија за различите рударске компаније широм земље и додаје да иако се закон не усвоји борба мора да се настави, као и да би сигурно половина посланика власти подржала тај закон када не би добили налог шефа партије.

,,СНС је криминални клан и као у сваком клану у једном моменту ће почети да се туку између себе. Радујем се јер је то добро за Србију да се распадну и туку око плена који су накрали укључујући Гашића, Ђукановића, Вучића, Малог и Ану Брнабић. Овим законом опозиција им даје сламку спаса да се одбране од страних капиталиста који желе да черупају Србију и наша блага зарад своје користи. Власт је изгубила суверенитет и тако је виде у свету и међународној заједници”, закључио је Алексић.