Aleksić u Skupštini: Najveći dužnici duguju EPS 22 milijarde dinara za struju

Elektroprivreda Srbije (EPS) bila je motor privrednog razvoja dok Srpska napredna stranka nije došla na vlast i postavila ,,genijalca” Grčića koji je vodio pečenjaru da bude direktor najvećeg sistema u državi, rekao je danas predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Miroslav Aleksić na sednici Skupštine Srbije.

,,To je igra sa državom. Na kraju ste ga uhapsili i žrtvovali. Ko će biti odgovoran što je on postavljen na mesto za koje nije kompetentan i što je napravio štetu koja se meri milijardama? Urnisali ste i EPS i Kolubaru i od neto izvoznika struje napravili da EPS postane neto uvoznik struje pa umesto da prihodujemo, pravimo gubitke”, kazao je on.

Aleksić ističe da se to desilo zbog korupcije, što je rekla i bivša ministarka Zorana Mihajlović koja je navela da je stanje u energetskom sektoru Srbije tragično, kao i da su za kolaps energetskog sistema krivi tajkuni bliski vlasti jer je SNS džuboks za bogaćenje.

,,To je rekla jedna od vas. Ko su tajkuni? Zbiljić iz Energotehnike Južna Bačka, Milenijum tim, Nikola Petrović, Zvonko Veselinović i ostali. Sistemska korupcija uništava javna preduzeća, a vi hoćete nova zaduženja. Tražite da se usvoji novo zaduženje za EPS, a građanima Srbije šaljete izvršitelje ukoliko ne mogu da plate struju. Pljačka EPS je do sada neviđena jer nema institucija, niko se u državi ne bavi korupcijom i ne naplaćuje se onima koji su najveći”, dodao je on.

On naglašava da potraživanja koja EPS ima od najvećih dužnika u ovom momentu iznose 22 milijarde dinara od čega Železara Smederevo duguje 6,2 milijarde, Infrastruktura železnice Srbije 3,3 milijarde, Energetika d.o.o Kragujevac 2,3 milijarde, Politika Beograd 1,4 milijarde, JKP Infostan tehnologije 1,1 milijardi, JKP Beogradski vodovod i kanalizacija 700 miliona, JKP Lazarevac 500 miliona, Beogradske elektrane 300 miliona dinara.

,,Za vas ne važe isti zakoni kao za obične građane i privrednike. Svake godine podmuklo podižete cenu struje, samo nam stignu veći računi. Napravili ste situaciju da usred Srbije Kinezi plaćaju jeftiniju struju nego naši preduzetnici. Apsolutno smo protiv daljeg zaduživanja jer ćete i taj novac utrošiti na korupciju pa će to građani morati da vraćaju, ali doći će dan da i vi vratite veći deo onoga što ste ukrali”, zaključio je Aleksić.