Алексић: Домаћа производња угрожена због шверца

Србија је преплављена увозном робом која долази из других држава илегалним путевима до наше земље и која прави директну конкуренцију нашим произвођачима и увозницима, рекао је данас председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић на седници Одбора за пољопривреду, шумарство и водоснабдевање у Скупштини Србије.

,,Роба из Турске, Албаније, Еквадора, Јужне Америке долази на КиМ, у Приштину и онда илегалним путевима са све декларацијом на којој пише ”Република Косово” улази у централну Србију. Домаћу производњу због шверца који се не контролише угрожавамо и то је велики проблем. Отворени Балкан није решио тај проблем, као што ни селективне приче неће решити проблем сељака и оних на улици, већ само озбиљан план и стратегија и већа издвајања за пољопривреду, која мора бити приоритет”, истакао је он.

Он каже да Закон о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју није проистекао из стратегије Министарства пољопривреде и последица је оног што су пољопривредници успели да изборе својом борбом и додаје да власт гаси пожар без икакве стратегије да би козметички пробали да умире људе да не буду на улици, ако и да се тако неће покренути пољопривреда.

Циљ закона треба да буде стабилизација производње, тржишта и цена, као и заштита домаће производње. Овај закон те циљеве неће остварити, јер за то нам је потребна озбиљна и свеобухватна реформа пољопривреде и стратегија коју немамо.

,,Последњи попис је аларм за сваког ко се данас бави питањем и политиком аграра. Треба упоредити резултате последњег пописа са анкетом пољопривредне производње из 2018. године где нам подаци јасно и недвосмислено показују у ком смеру иду српски аграр и пољопривреда. Број газдинстава је смањен за 10 посто и данас их имамо нешто више од 508.000”, казао је он.

Алексић подсећа да се пољопривредно земљиште од 2018. године смањује годишње за петину пољопривредног земљишта, што значи да губимо између 20.000 и 25.000 хектара обрадивог пољопривредног земљишта и додаје да су озбиљне државе у свету забраниле изградњу било какве инфраструктуре на пољопривредном земљишту јер је оно необновљив ресурс и када га једном уништимо више нема назад.

,,Просечна старост носилаца пољопривредних газдинстава је 60 година, док је сваки једанаести млађи од 40 година. За 14 посто имамо мање запослених у аграру и пољопривреди од 2018. године. Што се тиче сточног фонда, мање је говеда за 17,7 посто и свиња за 30 посто. Када је у питању увоз, који кочи домаћу производњу, достигао је цифру од две милијарде и триста милиона долара”, додао је Алексић.

Он истиче да је једина шанса за српски аград да Влада Србије промени приоритете, јер пара има и додаје да ско држава има новац за ЕКСПО, зашто пољопривреда не може да добије две или три милијарде, као и да се ради о томе да силне грађевинске фирме које раде тај пројекат могу да се тале и штелују радове, а када треба сељаку да се да новац ,,цеди се као сува дреновина”.

,,Да је пољопривреда у претходних 12 година владавине СНС добијала 10 посто месечно не би се причало о оваквим стварима. Последица је да све мање људи остаје у селу, губи се стабилност производње хране која се све више увози, а грађани због потпуног одсуства контроле трговинских ланаца плаћају скупље робу и храну него на Западу”, додао је он.