Алексић: Избором Мацута за мандатара изгубили смо доброг лекара, а добићемо лошег премијера

Предлог да Ђуро Мацут буде нови мандатар значи да смо изгубили доброг лекара, а да ћемо добити лошег премијера, јер он ће бити само фигура, док ће Синиша Мали или неко други управљати Владом Србије, рекао је за телевизију Newsmax Balkans председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић.

,,Бити успешан лекар је једно, а бити успешан премијер и водити државу је нешто сасвим друго. Господин Мацут је оснивач Покрета за народ и државу. Шта је то него СНС? Не може председник државе да оснива партију јер тиме крши Устав. Шта год било биће влада континуитета, а једини ресет система могла је бити прелазна влада, експертска влада, Влада народног поверења….Око тога је могао да се направи договор и мислим да још увек није касно, али фали разума”, казао је он.

Он наглашава да је стање у друштву, између осталог, последица избора, као и да се не може очекивати од људи да им се вређа интелигенција и да се праве луди на све што се дешава и додаје да народна воља не може довека да се узурпира и да је опозиција толико од стране режима сатанизована у претходној деценији, али и ко год каже нешто против њих.

,,НПС је прва странка која је 4. фебруара представила детаљан предлог нацрта прелазне владе који је подразумевао да је чине универзитети у блокади, студенти и професори, као најјачи политички фактор, као и представници парламентарне већине и опозиције, уз подршку ванпарламентарних опозиционих странака”, додао је он.

Алексић истиче да се после извесног периода већина парламентарне опозиције усагласила када је реч о прелазној влади као једином решењу за излазак из друштвено-политичке кризе у којој се налазимо и додаје да би, без обзира на предлог мандатара, и сада позвао представнике власти да о томе размисле.

,,Највећи страх режима је да се не уједине побуњени грађани и представници опозиције јер ће то бити јединство које може да доведе до остварења циља. Власт је доживела највеће протесте у историји Србије о којима говори цео свет. То је показатељ да та већина више није каква је била раније. Власт на кризу није добро одговорила и грађани су устали и побунили се. У овом тренутку немамо услова за изборе и прелазна влада је могла да реши кризу. Они настављају да раде на силу и то неће дати резултате већ ће их привремено охрабрити. Незадовољство неће испарити и наставиће се притисак.

,,Читав политички систем је накарадан, као и изборни закон. НПС је усвојио платформу и део нашег програма је промена изборног система, односно увођење пропорционално персонализованог изборног система, како би грађани гласали именом и презименом за људе. На тај начин се партијски лидери развлашћују. Суштина је доћи до тога да власт буде смењива и да се успостави систем функционисања институција како бисмо сви били једнаки пред Уставом и законом и како би се медијска и слобода говора успоставиле”, казао је он.

Алексић подсећа да је данашњи политички систем наслеђен, као и да су људи који данас владају, па и сам Александар Вучић, говорили да је изборни систем катастрофалан и да ће прво њега променити када дођу на власт, што наравно нису урадили и додаје изборни систем мора да се промени да би Србији било боље и то је предуслов свега и негде је на трагу онога о чему данас говоре студенти када позивају грађане да се организују у зборове.

,,Грађани су ти који су суверени носиоци власти. Чак и у Закону о локалној самоуправи имамо дефинисане зборове. Осећа се потреба да се ово стање промени и морамо га променити из темеља и корена. То не одговара, не само власти, већ и многим колегама из опозиције. Нисам чуо да је неко подржао идеју НПС и једног броја политичких аналитичара и политиколога који говоре о томе да је потребно да се промени изборни систем”, додао је он.

Он каже да председник мора да схвати да треба да поштује вољу грађана, као и да се уради ревизија бирачког списка и када се све доведе у ред да се изађе на изборе и додаје да исто мисли када је у питању РЕМ који треба да буде у складу са Уставом и законом, као и медији који користе јавну фреквенцију.

,,Обични грађани данас живе све теже и теже. Храна у Србији је скупља него у Аустрији, Италији Немачкој, да не говорим о Црној Гори, Северној Македонији и другим земљама региона. Скупље је месо, млеко, гориво… Није спорна градња путева, али сам против тога да због корупције нешто платимо скупље три пута. Ова власт је грађане Србије задужила за више од 30 милијарди евра. Јавни дуг је око 45 милијарди евра, а када су дошли на власт био је 15 милијарди евра. Све што су саградили је из задужења”, закључио је он.